KRUŠEVAC – Kruševljanke plemenitog srca okupile su se odmah posle osnivanja Kola u Beogradu, davne 1903. godine, sa željom da “pomognu srpskoj braći u neoslobođenim krajevima Srbije”, navode mediji.
Prva predsednica Kola bila je učiteljica Ljubica Čarević Jakovljević, a sedište Kola bilo je u zgradi preko puta Kuće Simića, koju im je darivao izvesni gvožđarski trgovac Đorđe Marinković 1908. godine. Tu su i danas.
“U vreme balkanskih ratova, Kolo u Kruševcu ima oko 100, a po završenom Prvom svetskom ratu – 196 članica”, navodi Slavica Davidović u spomenaru Kola srpskih sestara iz 2007. godine.
“Između dva svetska rata, mnoge članice aktivne su i u novim humanitarnim društvima ‘Kneginja Ljubica’ i ‘Kneginja Zorka’, a njihovi supruzi, ugledni Kruševljani, osnovali su Društvo ugursuza, namćora i baksuza ‘Dobra narav'”.
Davidović dalje podseća da je Kolo na vrhuncu bilo u vreme predsednice Natalije Bralović 1928. godine, čiji je suprug obešen kao rodoljub u kasarni “Car Lazar” 1916.
“Otvoreno je zabavište, đačka trpeza za siromašne i mnogo drugih stvari”, napominje Davidović.
“I pored zabrane okupatora članice Kila radile su tokom Drugog svetskog rata, a društvo je prestalo sa radom 1945. godine, kada je zabranjeno, a članice bile proglašene za neprijatelje naroda i oduzeta im je sva imovina”.
Kolo srpskih sestara u Kruševcu obnavlja svoj rad 24. jula, 1992. godine i od tada neumorno pomaže stradalima u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, raseljenim i bolesnim licima, obeležava dane duhovnosti i vere, organizuje prigodne izložbe i brojne humanitarne akcije. Dobitnice su mnogih priznanja.
U subotu slave veliki jubilej i ponovo su tamo gde su najpotrebnije. Likovnu koloniju i susret sa pesnicima organizuju sutra od 10 do 16 sati u Domu za decu i omladinu “Jefimija”. Šta su sve postigle i koliko znače Kruševcu, moći će da se vidi na retrospektivnoj izložbi fotografija i arhivske građe “Snaga dobrote” u Narodnom muzeju, 25. oktobra, od 19 sati.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.