Koliko zaista košta struja od sunca i vetra?

Klimatske promene nalažu brz prelaz sa fosilnih goriva na nešto ekološki prihvatljivije ali prava cena obnovljivih izvora energije je i dalje (pre)visoka.

Studije nivelisane cene električne energije (LCOE), koje obuhvataju prosečne cene po kojoj elektrana mora da prodati megavat-sat struje energije kako bi nadoknadila troškove gradnje i proizvodnje, pokazuju da je proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) u dobroj poziciji da ispuni ciljeve energetske tranzicije jer je trošak – kompetititvan.

LCOE analiza sugeriše da su proizvodnja energije iz vetra i od sunca na kopnu najjeftinije opcije za napajanje u Sjedinjenim Državama Amerike i za dve trećine svetske populacije. Ali, LCOE ne govori celu priču, prenosi Seebiz.

Ova metrika je standardni i ključan alat za razumevanje troškova proizvodnje električne energije, ali ona ne uzima u obzir sve druge komponente celokupnog sistema dobijanja električne energije – npr. od ledine za vetropark do isporuke krajnjem kupcu tokom čitavog radnog veka.

LCOE, tako,, ne obuhvata različite troškove kapitala za projekte diljem sveta, troškove materijala, usklađivanja sa propisima, pravne naknade ili isporuku električne energije krajnjem korisniku kroz prenosnu i distributivnu mrežu.

Standardni prenosni sistem nije dizajniran za obnovljive izvore energije i mora se nadograditi i proširiti, kako bi se smanjili troškovi instalacija obnovljivih izvora energije. Recimo kada imate vetrogeneratore, a nema vetra, neko mora da uskoči da izbalansira mrežu, ili da se ona puni strujom iz „baterija“.

Foto: Envato

I nova metrika ima ograničenja

Osim cene električne energije, različiti proizvođači električne energije pružaju različite usluge – a time daju i različitu vrednost mreži. Često korištena metrika za vrednost je nivelisani izbegnuti trošak električne energije (LACE).

Mreža električne energije mora biti sposobna opskrbljivati električnom energijom tokom cele godine i na dane kada je potražnja za električnom energijom najveća, za što generatori osiguravaju različite podsisteme pouzdanosti i otpornosti sistema.

Generatori također proizvode električnu energiju u različito vreme, što može uticati na njihovu ukupnu vrednost u mreži. Međutim, ni LACE ne uključuje vrednost poboljšanih zdravstvenih i ekoloških ishoda prelaza na obnovljivu energiju.

Vrednosti LACE uveliko variraju zavisno o lokaciji, zbog fizičkih uslova, postojeće imovine mreže i tržišnih činilaca, ali su u proseku relativno slične među tehnologijama.

Kako bi se procenila ukupna prikladnost projekta, predložena je holistička metrika koja uključuje komponente troška i vrednosti električne energije. Ove metrike se obično nazivaju „metrike profitabilnosti“ jer izračunavaju neto učinak koji će generator imati na elektroenergetski sistem koristeći i cenu i vrednost.

Kombinacijom LCOE i LACE, omer troškova i koristi generirajuće imovine postaje jasniji ali i kod njih su isključeni dodatni činioci koji određuju trošak električne energije za krajnjeg korisnika.

Detaljni modeli elektroenergetskog sustava mogu sadržavati dodatne tehničke i ekonomske varijable uključujući prenos i potrebe za pouzdanošću za simulaciju budućnosti energetskog sistema, omogućujući još detaljniju analizu potencijalnih budućih scenarija.

Ovi modeli pokazuju ograničenja korištenja samog LCOE za predviđanje budućeg energetskog sistema i sugerišući da će prelaz na obnovljivu energiju biti postupniji.

Dodatno ograničenje modela je da ne uzimaju u obzir cenu štete od emisija koje pridonose klimatskim promenama, što bi, ako bi se uključilo, znatno povećalo korištenje obnovljivih izvora energije u odnosu na fosilna goriva. Također postoji značajan rizik da će novoizgrađene elektrane na fosilna goriva postati nasukana imovina dok se svet kreće prema čistoj električnoj mreži budućnosti s nultom potrošnjom.

Širom sveta događa se ogromna izgradnja obnovljive energije zbog imperativa rešavanja klimatske krize i negativnih spoljnih učinaka emisija ugljenika koji nisu uključeni u modele.
Ovi činioci doveli su do državnih subencija, podsticaja i sve veće javne podrške. U 2022. godini 74% novih kapaciteta za proizvodnju električne energije bilo je obnovljivo. U 2023. godini, 82% planiranih dodatnih proizvodnih kapaciteta na nivou komunalnih usluga u Sjedinjenim Državama je obnovljivo, a solarna energija čini 54% ukupnog broja. Postoji i značajan broj obnovljivih postrojenja koja čekaju na priključenje na mrežu.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.