Da li ste čuli za Water Footprint (Vodeni otisak)?
Da li znate koliko je vode potrošeno za uzgoj hrane koju konzumirate i za proizvodnju vaše odeće i stvari koje kupujete?
To je zapanjujuća količina. Možda nećete videti ovu „nevidljivu“ vodu, ali ona čini najveći deo vaše vode, daleko više od one koju koristite iz česme. Naša upotreba vode nije ograničena na kuhinje, kupatila i bašte. Svakog dana trošimo ogromne količine vode prilikom kupovine raznih proizvoda, od hrane koju jedemo do papira, od pamuka do biogoriva. Na ovaj način indirektno utičemo na vodne resurse širom sveta.
Merenje vodenih otisaka, možemo dobiti jasnu sliku o tome kako se voda koristi u današnjem potrošačkom društvu.
Vaš vodeni otisak je količina vode koju konzumirate u svakodnevnom životu, uključujući vodu koja se koristi za uzgoj hrane koju jedete, za proizvodnju energije koju koristite i za sve proizvode u vašem svakodnevnom životu – vaše knjige, muziku, kuću, auto, nameštaj i odeću koju nosite. Prosečan vodeni otisak po glavi stanovnika na globalnom nivou iznosi 1385 m3/god i u neprestanom je porastu.
Za jednu šoljicu kafe potrebno je 140 litara vode, dok je za jedan hamburger potrebno čak 2400 litara.
U našoj globalnoj ekonomiji, prosečan potrošač „pojede“ do 5.000 litara vode dnevno (u rasponu od 1.500 do 10.000 litara dnevno, u zavisnosti od toga gde živite i šta jedete). Sve što koristimo ili konzumiramo ima vodeni otisak, ponekad blizu mesta gde živimo, ali često u veoma udaljenim rečnim slivovima, ili čak u drugim zemljama. Svaki sastojak u proizvodu može doći sa drugog mesta. Na primer kolačić, može da sadrži pšenicu iz Kanade, šećer iz Brazila, vanilu sa Madagaskara i jaja lokalnih farmera. Ovaj kolačić troši i zagađuje vodu u brojnim rečnim slivovima u zemljama širom sveta.
Voda je obnovljiv, ali ograničen, resurs. Danas na zemlji postoji ista količina kao i kada su dinosaurusi lutali. Kako naša populacija raste, raste pritisak na našu ograničenu, raspoloživu ponudu. Ovo je pogoršano zagađenjem i činjenicom da postoje sezonske i geografske razlike u količini vode na raspolaganju. Danas, na mnogim lokacijama, koristimo više slatke vode nego što mogu da izdrže zemaljske prirodne granice.
Šta možemo da uradimo?
Svi možemo dati pozitivan doprinos rešavanju vodne krize.
Pogledajte kalkulatore otiska da biste saznali šta u vašem svakodnevnom životu najviše utiče na vaš vodeni otisak. Možete napraviti brzi proračun ili nastaviti na prošireni kalkulator ako želite da saznate više. Zatim preduzmite korake da smanjite svoj vodeni otisak ili podržite aktivnosti koje pomažu drugima da učine upotrebu vode održivijom. Vaši izbori mogu poboljšati životne uslove i zaštititi biljke i životinje koje zavise od vode širom sveta.
Samo nekoliko izmena može značajno smanjiti vaš vodeni otisak. Na primer, vodeni otisak 200 grama govedine je ekvivalentan 47 osmominutnih tuširanja i koristi četiri puta više vode od iste količine pilećeg mesa. Ako bi par jeo piletinu umesto govedine, smanjio bi svoj vodeni otisak za čak 450 000 litara tokom godine. Povrće ima još manji vodeni otisak, kao i čaj u poređenju sa kafom. Ne morate nužno da postanete vegetarijanac – ili nikada ne jedete govedinu – ipak, menjajući svoju ishranu i birajući da češće jedete hranu sa manjim otiskom, i mudro birajući proizvode koje kupujete, možete napraviti veliku razliku.
Naravno, nije sve u vašim rukama. Način proizvodnje proizvoda koje konzumiramo takođe utiče na vodeni otisak. Podsticanje kompanija da otkriju otisak vode i održivost svojih proizvoda daće vam više informacija i podstaći odgovorno korišćenje vode. Davanje do znanja vama bliskim prijateljima i rodbini da vam je stalo do vode i da želite da se njome koristi i upravlja na održiv način, tamo gde živite i svuda u svetu, važan je korak ka tome da postanete dobar građanin globalne vode.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.