Koliko štete mogu da podnesu stabla? Evo kada drvo može biti spašeno, a kada ne

NOVI SAD – Posle dve olujne večeri Novi Sad je ostao bez mnoštva drveća, bilo po parkovima ili u ulicama, a mnoga od njih već su uklonjena sa svojih nekadašnjih mesta.

I dok „Gradsko zelenilo“ svakodnevno radi na saniranju posledica superćelijske oluje, otkrivamo vam zašto i koja stabla moraju biti uklonjena, a koja se mogu sačuvati.

Zašto drveće pada prilikom nevremena, svuda pa i u Novom Sadu?

Prekomerni vetrovi čupaju velika stabla sa slabim korenom. Stabla drveća propadaju na svojim najslabijim tačkama, što dovodi do pucanja ili lomljenja, a ukoliko je stablo zdravo i čvrsto, a vetar dovoljno jak, drvo se može „izvaliti“ i sa sve korenom. Vetrovi koji izazivaju uvijanje debla mogu ostaviti opasne rascepe i pukotine, koji takođe mogu biti fatalni za drvo.

Kada se ovakva šteta sanira, u obzir se uzima da li drveće uopšte može biti sačuvano, kao i koji su rizici. Ukoliko je drvo oslabljeno i postoji mogućnost da se lako sruši u nekoj budućoj oluji, najčešći izbor je da se odmah poseče, kako ne bi ugrožavalo bezbednost u budućnosti.

Foto: Gradske info
Oštećeno stablo

Najveće i najteže oštećenje drveta jeste oštećenje samog stabla. Stablo usmerava rast svih grana i kroz njega se distribuišu sve hranljive materije između korena i listova.

Osim strukturne neispravnosti, drvo čije je stablo puklo potpuno je izloženo infekcijama.

U najvećem broju slučajeva, prepuklo stablo znači i kraj života jednog drveta, pa je najbezbednije iseći ga u potpunosti, navodi specijalizovani portal „pctree“.

Foto: Grad Novi Sad
Gubitak krošnje i lišća

Gubitak lišća je veliki udarac za proces oporavka drveta. Drveće koristi svoje lišće za proizvodnju hrane fotosintezom, a kada postoji velika šteta na drvetu, potražnja za hranom se povećava.

Moguće je da ta potražnja usled nedostatka krošnje i lišća ne može biti ispunjena, te da se drvo neće oporaviti. Uklanjanje drveta je obično najsigurnija opcija.

Foto: Gradske info
Veliko oštećenje kore

Iako drvo može zaceliti „rane“ na svojoj kori i granama, to ima svoje granice. Ukoliko se pri odlamanju velike grane otkinuo i veliki deo kore drveta, pitanje je vremena kada će drvo biti zaraženo.

U zavisnosti od površine kore koja nedostaje, ovakvo drvo može biti spašeno, ali u nekim slučajevima to nije moguće.

Pukotina kroz sredinu stabla

Zrela stabla imaju nekoliko velikih grana koje izviru ili se razvijaju direktno iz samog stabla. Ove grane su gotovo jednako ključne za zdravlje drveta kao i samo stablo.

Ako se jedna od ovih grana slomi tokom oluje, težina grane zapravo može napraviti rascep niz celo stablo drveta. Rascepi kroz srce drveta se gotovo nikada ne mogu popraviti.

Šta ako je oboreno tek posađeno, mlado drvo

Postoje nekoliko načina da se ponovo posadi mlado drvo, ukoliko je oboreno ili iščupano.

Potrebno je iskopati rupu, pažljivo staviti drvo unutra, dodati zemlju i usidridi stablo, a zatim zaliti drvo.

Kako i kome da prijavite oštećeno i oboreno drveće koje može ugroziti nečiju bezbednost?
Foto: JKP „Gradsko zelenilo“

JKP „Gradsko zelenilo“ Novi Sad obezbedilo je rad kontakt centra za prijavu štete na drveću uzrokovane sinoćnom olujom. Ukoliko je u vašem okruženju došlo do oštećenja drveća možete to prijaviti na telefon 021/21-00-266, u periodu od 6 do 16 časova.

Iz „Gradskog zelenila“ mole građane da budu strpljivi i da ukoliko je moguće pošalju slike sa tačnom lokacijom na mejl odrzavanje@zelenilo.com.

Radnici Gradskog zelenila će u narednim danima obići sve lokacije i po prioritetu rešavati nastale probleme.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.