Koliko štete klimi Evropske unije donosi potencijalni snadbevač gasom?

Alžirsko gasno postrojenje ispušta metan u atmosferu skoro četiri decenije, kažu naučnici.

Kompresorska stanica na gasnom polju Hasi R’Mel u Alžiru ispušta velike količine metana, snažnog gasa koji dovodi do efekta staklene bašte, skoro četiri decenije, upozorili su naučnici sa Politehničkog univerziteta u Valensiji nakon analize satelitskih podataka.

Rezultati studije rizikuju da zakomplikuju klimatske ciljeve EU, jer Brisel vidi Alžir kao zamenu za isporuke ruskog gasa, koje blok namerava da napusti kao odgovor na sukob u Ukrajini.

Teško je proceniti ukupnu količinu emisija iz objekta, ali istraživači su rekli da ispušta oko 4,5 metričkih tona metana u atmosferu svakog sata.

Prema drugim procenama Kairros SAS, geoanalitičke firme, emisije iz čitavog gasnog polja Hassi R’Mel porasle su za neverovatnih 67% prošle godine, dostigavši 939.000 tona metana, koji ima 84 puta veću snagu zagrevanja od CO₂ za kratko vreme.

Stručnjaci tvrde da takva količina nanosi istu štetu životnoj sredini kao 17 miliona automobila.

Alžir trenutno isporučuje oko 8% gasa u EU, ali bi količine mogle da porastu ako blok ispuni svoj plan da odustane od ruskih isporuka.Prošle nedelje, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ponovila je da je cilj EU na duge staze da „Oslobodite se sveukupne zavisnosti od ruskih fosilnih goriva, sva tri (gas, nafta i ugalj) i da se više nikada ne vratite.”

Međutim, Brisel je priznao da u ovom trenutku ne može da se nosi bez gasa iz Rusije. Visoki nivoi emisija mogli bi da otežaju EU da se nosi sa Alžirom zbog zelene politike koju sprovodi blok.

Naučnici odavno znaju da je Hasi R’Mel žarište metana, ali, prema Blumbergu, nova analiza bi izvršila još veći pritisak na evropske zakonodavce da pooštre kontrolu curenja informacija u toj severnoafričkoj zemlji.

Međutim, ubeđivanje Alžira da deluje moglo bi biti komplikovano u trenutnoj situaciji, rekao je Antoan Vagneur-Jones iz istraživačke grupe za čistu energiju BloombergNEF. „Sada je opasnost da Alžir drži više karata” zbog pritiska Brisela da prekine energetske veze sa Moskvom, istakao je on.

Alžirska državna kompanija za naftu i gas Sonatrach, koja upravlja gasnim poljem Hasi R’Mel, tvrdi da su njene sopstvene procene emisije „mnogo niže od onih objavljenih na drugim mestima“.

Alžir takođe nije bio među 100 prestonica koje su se obavezale da će smanjiti emisije za 30% do 2030. tokom Konferencije UN o klimatskim promenama u Glazgovu prošle godine.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.