Ako se noću često budite i trčite do WC-a, možda mislite da nešto nije u redu s vašim zdravljem. Međutim, stručnjaci objašnjavaju da je odlazak jednom u WC tokom noći sasvim normalan za osobe mlađe od 60 godina.
Nokturija, ili česta potreba za mokrenjem noću, može biti uzrokovana različitim faktorima.
Neki od tih faktora, kao što su prekomeran unos tečnosti uveče ili previše kofeina, lako se mogu kontrolisati – objašnjava sestra Davina Richardson iz udruženja Bladder and Bowel UK.
Međutim, ako morate da idete u WC više od jednom tokom noći, to može ukazivati na ozbiljniji problem. Često mokrenje noću može biti znak različitih bolesti, od infekcija mokraćnog sistema do ozbiljnih stanja kao što su dijabetes, visok krvni pritisak, rak prostate, pa čak i srčane bolesti.
Kada je prečesto?
Norma za noćno mokrenje menja se s godinama. Ako imate više od 70 godina, buđenje dva puta tokom noći da biste išli u WC smatra se normalnim, tvrde stručnjaci iz NHS-a. U 90-im godinama, ta brojka može porasti na četiri puta. To je zbog toga što telo s godinama proizvodi manje antidiuretičkog hormona, koji reguliše količinu tečnosti koju telo zadržava i pomaže da ne dođe do dehidratacije.
Kada bi trebalo da vas zabrine?
Iako je povremeno buđenje za WC normalno, ako učestalo mokrenje prate i drugi simptomi, važno je reagovati na vreme. Na primer, ako se osećate previše žedno, gubite na težini bez jasnog razloga i imate zamagljen vid uz česte posete WC-u, to mogu biti simptomi dijabetesa. Visok nivo šećera u krvi povećava žeđ i izaziva učestalo mokrenje, a takođe iritira mokraćni bešiku, što znači još češće odlazak na WC.
Ako uz mokrenje imate bolove u grudima, otečene gležnjeve i znojenje, moguće je da se radi o srčanoj bolesti. Loša cirkulacija zbog problema sa srcem može izazvati nakupljanje tečnosti u gležnjevima, koja se kasnije izlučuje putem bubrega, što povećava potrebu za mokrenjem.
Česta mokrenja takođe mogu ukazivati na infekciju mokraćnog sistema, što obično prati peckanje prilikom mokrenja i mutan ili neprijatan miris urina.
Kako sebi pomoći?
Ako vam nokturija ozbiljno narušava san, što utiče na vašu kvalitetu života, postoji nekoliko saveta koji vam mogu pomoći. Prvo, pokušajte da smanjite unos kofeina, gaziranih pića i alkohola, kao i da ograničite unos tečnosti kasno uveče. Takođe, izbegavajte kasne obroke sa visokim sadržajem proteina.
Preporučuje se da poslednju čašu vode popijete do 20 sati, umesto da to ostavite za kasnije, ali pazite da tokom dana unosite dovoljno tečnosti.
Takođe, obratite pažnju na dobru higijenu spavanja. Nokturija može biti znak lošeg sna, jer kada ste budni ili u plitkom snu, verovatnije je da ćete često ići u WC.
Kada se obratiti lekaru?
Ako i dalje primetite da često ustajete noću na WC, uprkos svim promenama koje ste napravili, obratite se lekaru. Pravovremena dijagnoza i dobar savet mogu vam pomoći da se vratite u normalnu rutinu i da ponovo uživate u kvalitetnom snu, piše Daily Mail.