Koje su najbolje lokacije za pecanje u Novom Sadu, a gde je ribolov zabranjen?

NOVI SAD – Niži vodostaj Dunava u prethodnih nekoliko meseci omogućava pristupačnije terene za ribolovce, koji koriste svaku priliku da uzmu pecaljku u ruke i ulove neke od mnogih rečnih riba.

Tropske temperature i toplija voda mogu biti izazov za ribolovce, ali mnogima ni to nisu razlozi da odustanu od svog hobija, tako da smo preko čitavog leta mogli da vidimo novosadske pecaroše na ribolovačkim lokacijama širom grada. U ovom tekstu ćemo probati da ustanovimo, koji su tereni najbolji za ribolovce u Novom Sadu i njegovoj okolini.

Naravno, na Beogradskom keju, nedaleko od Žeželjevog mosta, uvek možemo da vidimo najviše ribolovaca, jer je blizu centra grada, te većina onih koji se bavi ovim poslom, može da stigne na lokaciju i peške, što je nekad i presuđujući faktor.

Kanal DTD je još jedno poznato mesto na kome se okupljaju novosadski pecaroši. Međutim, za one koji žele da pobegnu iz grada negde u prirodu i ujedno se opuste i uživaju u pecanju, najbolje je da se upute u Begeč, tačnije na jezero Begečka jama.

Ovo jezero je jedno 20-tak kilometara udaljeno od Novog Sada, ono je zaštićeni park prirode i pod stalnim je nadzorom čuvarske službe. Jezero obiluje različitim vrstama ribe, a godišnje se dodatno poribljava sa oko dve tone šarana. Na varalicu se lovi štuka, som i smuđ. Som se takođe lovi i na rovce i turpake. U jezeru ima krupnih amura, ali i šarana od preko deset kilograma.

Foto: Gradske info

Jedno od omiljenih lokacija za ribolovce nalazi se u Kaću.

Na 11 kilometara od Novog Sada, na obodu Kaća, nalazi se jezero Crni vir. Reč je o krajoliku koji u nedeljivu celinu spaja urbano i divlje. Svim posetiocima ovo mesto ima šta da ponudi i nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Osnovna namena Crnog vira je svakako sportski ribolov. Jezero doslovno vrvi od ribe. Šarana i amura u jezeru ima najviše, ali prisutni su i karaš i tolstolobik. Najveći šaran uhvaćen na Crnom viru težio je 20 kilograma. Ovaj ulov predstavlja kapitalca kakvog nije moguće naći u rekama.

Mesta za ribolovce su lepo uređena i prostrana. O ekologiji se posebno vodi računa, pa je pored svake numerisane pozicije kojih ima 15 postavljena i kanta za smeće. Peca se po principu uhvati i pusti.

Foto: Gradske info

Rakovački kanal je takođe poznato mesto među ribolovcima u Vojvodini, a uz pregršt dobre ribe, nudi i neverovatne pejzaže za sve ljubitelje prirode.

Podsećamo da su u cilju zaštite i očuvanja ribljeg fonda nadležni iz JVP „Vode Vojvodine“ uradili monitoring ribljeg fonda kojim su utvrđena i definisana prirodna mrestilišta ribe. U pitanju je osam prirodnih mrestilišta koja su uvrštena u desetogodišnji program upravljanja ribarskim područjem, a ovom odlukom, na tim lokalitetima zabranjen je svaki vid ribolova.

Utvrđena mrestilišta su:

1. Čortanovačka hagla

2. Dunavac u Novom Sadu (mrestilište za smuđa)

3. kanal Beočinske cementare

4. Begečki šveb

5. Susečki rit

6. Čelarevski dunavac, Zeče 1 i Zeče 2

7. Bager dunavac kod Bačke Palanke

8. Neštinski dunavac

Naravno da bi se građani bavili rekreativnim ribolovom, neophodno je da poseduju određene dozvole, jer su ove vode u nadležnosti JVP „Vode Vojvodine“.

– godišnja dozvola za rekreativni ribolov – 7.000,00 dinara.

– godišnja dozvola za osobe starije od 65 godina, osobe sa telesnim oštećenjem od 60 do 79 procenata i za žene – 3.500,00 dinara.

– godišnja dozvola za osobe sa telesnim oštećenima od 80 procenata i više, lica sa potpunim gubitkom radne sposobnosti, za vojne invalide i civilne invalide rata, sa telesnim oštećenjem od 60 i više procenata i za maloletna lica – 600,00 dinara.

– dnevna dozvola – 1.000,00 dinara.

– višednevna dozvola (do sedam dana) – 2.000,00 dinara.

Dozvole se mogu kupiti u direkciji Javnog vodoprivrednog preduzeća „Vode Vojvodine“ na Bulevaru Mihajla Pupina 25 u Novi Sadu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.