Kao i svaki praznik, Nova godina sa sobom „vuče“ razna verovanja, običaje i tracije, što u svetu, što u Srbiji. Znate li nešto o njima?
Da li novogodišnji običaji postoje u Srbiji?
Nova godina i njeno proslavanje nisu novina za srpski narod, ali neki običaji vezani za ovaj događaj jesu. Tradicija kićenja jelke relativno je nova na našem području i javlja se tek pedesetih godina prošlog veka, nakon Drugog svetskog rata.
Ipak, doček Nove godine obeležem bukom, veseljem i slavljem nije „moderan izum“. Tako se Nova godina dočekuje već vekovima, a veruje se da je buka i veselje najbolji način da se oteraju zli duhovi, te se tako „sa njima ne ulazi u narednu godinu“.
Takođe, postoje i verovanja vezana za finansije. U novu godinu ne treba ući sa dugovima, jer će onda i sledeća biti takva, a isto tako, na dan Nove godine ne bi trebalo iznositi ništa iz kuće, jer bi to značilo da će to domaćinstvo u narednoj godini biti siromašno.
Kakvi su običaji u ostatku sveta?
Rusi veruju da se novogodišnje želje ispunjavaju tako što se zapišu na papir, spale, a onda njihov pepeo sipa u čašu sa šampanjcem. Naravno, čaša se „eksira“, ali tek minut nakon ponoći.
Španci imaju verovanje po kojem u ponoć jedu 12 zrna grožđa, kako bi im naredna godina bila dobra.
Danci u ponoć razbijaju tanjire ispred kuće. Verovanje kaže: što više razbijenih tanjira, to više prijatelja.
Čileanci veruju da se uoči novogodišnje noći mora počistiti kuća, kako bi se izbacila sva negativna energija iz nje. Slično verovanje postoji i u Japanu.
U Kolumbiji postoji običaj da se za Novu godinu šeta sa praznim koferom, kako bi se u narednoj godini puno putovalo.
Običaja je puno, a često su tradicije i verovanja slična ili ista među brojnim narodima.
Najrasprostranjeniji običaj, osim vatrometa, je da novogodišnje praznike provedete sa ljudima koje volite, pa vam to savetujemo i za večeras.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.