NOVI SAD – Prvo zvono na servisnom telefonu GSP-a oglašava se u pola 7, tada glavni dispečer Dragan Škrbić kontroliše situaciju iz Dispečerskog centra, beležeći i prateći sve što se događa na terenu.
U toku saobraćajnih špiceva, sva pažnja i koncentracija moraju biti usmerene ka ekranu koji u realnom vremenu prati sve autobuske linije.
Pored otpravnika, prati se redovnost polazaka svih autobusa koji se tog dana nalaze na liniji, a takođe primaju se pozivi, žalbe i sugestije svih korisnika.
Prema njegovim rečima, posao dispečera je veoma dinamičan i odgovoran, a zaposleni je zadužen da prati sve promene od početka dana pa do kraja smene.
Tačno i precizno se vidi koji je autobus na kojoj liniji, prati se njegovo kretanje, kojom se brzinom vozio, da li se zaustavio na nekoj stanici ili je produžio, a ukoliko je potrebno radi provere može se i vratiti njegovo kretanje prethodnih nekoliko sati.
„Volim taj posao, svaki dan je drugačiji i uvek se nešto novo događa“, kaže Dragan i dodaje da je to posao koji ne trpi propuste, jer ukoliko dođe do greške, ona mora istog momenta da se ispravi.
Dispečeri vrše praćenje vozila preko ekrana na kojem je prikazana mapa grada i okoline u realnom vremenu.
Takav savremen sistem i oprema služe im i pomažu u donošenju konkretnih odluka u realizaciji prevozne usluge.
Dispečerski modul sadrži i različite prikaze i izveštaje o stanju ispravnosti SEN opreme na vozilima, otvorenim i zatvorenim polascima na linijama koje saobraćaju i „Case“ platformu koja služi za prijavljivanje kvarova i nedostataka na vozilima.
Kako bi se obezbedio brz protok informacija, osmišljen je i sistem brzih alarmiranih poruka za vozače „Panic taster“.
U pitanju je taster koji omogućava brzu komunikaciju vozača na liniji i saobraćajne operative ukoliko dođe do teške saobraćajne nezgode, požara na vozilu ili napada na vozača.
Kako izgleda posao dispečera u JGSP „Novi Sad“ pogledajte u videu:
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.