Čuveni francuski matematičar Irben Leverije je početkom 1860. godine zaključio da je lekar i astronom amater Edmond Modest Leskarbo godinu dana ranije otkrio jednu planetu između Sunca i Merkura.
Naime, 26. marta 1859. godine dr Leskarbo iz Oržera u Francuskoj posmatrao je teleskopom kako se neko nebesko telo kreće na disku Sunca oko jedan čas i petnaest minuta. Izračunao je da njegova masa iznosi sedamnaesti deo mase Merkura, da njegova orbita traje 19 naših dana i nazvao ga Vulkan. Januara 1860. godine, doktor Leskarbo je podneo izveštaj Akademiji u Parizu. Napoleon Treći ga je odlikovao Krstom legije časti. Međutim, „planetu Vulkan” više niko nije video.
Pročitajte još:
Koliko je bilo vrsta dinosaurusa?
Džinovska i sitna bića koja su živela na našoj planeti pre sto i više miliona godina i dalje privlače pažnju naučnika koji su utvrdili da je postojalo više od 3.000 vrsta dinosaurusa. Zahvaljujući fosilnim ostacima koji se i sada otkrivaju na različitim lokalitetima, i dalje nje pronalaze nove vrste. Procenjuje se da su ovi predatori i biljojedi boravili na Zemlji više od 165 miliona godina, prvi su se pojavili na njoj pre 230 miliona godina, a izumrli su pre oko 65 miliona godina. Različite su teorije o njihovom nestanku. Pročitajte još:
Opširnije