Ko je pored Zvezde osvojio kupove u Evropi? Teo „izvisio“, ali se Lučić radovao, u Španiji najveća senzacija

Unikaha je na putu do titule savladala Barselonu i Real, dva najbolja tima u ACB ligi, kao i Tenerife, aktuelnog prvaka sveta pod okriljem FIBA

Iza nas je sedmica bez Evrolige i bez regionalnih nadmetanja, a razlog su, naravno kupovi koji su bili na programu širom Starog kontinenta. Na nekima od njih viđena su, malo je reći, velika iznenađenja, a u sve su bili umešani i srpski košarkaši.

Krenimo od regiona. U Srbiji, kao što je to već dobro poznato, ekipa Crvene zvezde savladala je tim Mege (96:79) za treći vezani Kup Radivoja Koraća, dok je za MVP-ja proglašen sjajni Ognjen Dobrić, koji je u finalu protiv ružičastog kluba imao indeks od 31 poena.

U Bosni i Hercegovini jednostavno nije bilo nikakve dileme ko će do pehara Kupa „Mirza Delibašić“. U finalu su se sastali Igokea i Široki Brijeg, a sastav iz Laktaša ograničio je svog rivala na samo 49 postignutih poena za ubedljiv trijumf (76:49). Ni u Hrvatskoj nije bilo drame u završnom meču u Kupu „Krešimir Ćosić“, pošto je Cibona slavila protiv Cedevite Junior (86:66).

U preostale tri države bivše Jugoslavije su takođe slavili favoriti. Cedevita Olimpija je osvojila „Špar Kup“ pobedom nad Helios Sansima (81:70), potom je u Crnoj Gori slavila Budućnost protiv Podgorice (76:67), a MZT je u finalu makedonskog Kupa savladao ekipu Feniks 2010 (89:73).

U Evropi je bilo daleko interesantnije. U sve su bili umešani i srpski košarkaši, a od svih njih najveći šok je doživeo Miloš Teodosić koji je u finalu Kupa Italije poražen sa svojim Virtusom od daleko manje poznate ekipe Breše (76:84), koja se ove sezone nadmeće u Evrokupu. Teo je ubacio sedam poena uz dva skoka i jednu asistenciju, a najzaslužniji što crno-beli nisu uzeli pehar je sa druge strane bio čuveni Amedeo Dela Vale sa čak 26 postignutih poena.

Ipak, u Nemačkoj je viđeno veliko slavlje Vladimira Lučića i Bajerna! Kapiten Bavaraca sjajno je odigrao finale protiv Oldenburga, bio najefikasniji košarkaš u svom timu sa 18 poena uz jednu asistenciju i prelomio meč protiv odličnog rivala (90:78). Na drugoj strani je dominirao brat Darona Rasela, nekadašnjeg košarkaša Mornara, sa 28 poena, kao i bivši igrač Partizana, Trej Dreksel koji je nastavio da pokazuje da je možda mogao da zavredi mesto u postavi crno-belih, sa 21 poenom i čak osam skokova.

U Španiji možda nije bilo srpskih igrača u finalu, ali zato jeste najveće senzacije. Unikaha je, kao što je to već poznato, osvojila svoju drugu titulu u Kupu Kralja, pošto je u finalu pobedila aktuelnog svetskog prvaka pod okriljem FIBA, ekipu Tenerifa. Prethodno je u polufinalu savladala Real, a u četvrtfinalu Barselonu, pa je time izbacila tri od četiri prvoplasirana tima ACB lige.

U Grčkoj je, sada već tradicionalno, Olimpijakos stavio ruke na trofej pobedom nad Peristerijem u finalu, u Poljskoj je ta čast pripala ekipi Trefl Sopota koji je u meču za trofej dobio domaćina završnog turnira, tim Start Lublina (a tamo je blistao nekadašnji igrač FMP-a, Geret Nevels koji je u finalu ubacio čak 27 poena uz sedam skokova i šest asistencija), dok je u Liders kupu u Francuskoj Asvel savladao Burg u odlučujućem meču. Ni u Litvaniji nije bilo šoka, pošto je Žalgiris slavio nad Jonavom.