Klačar: Zeleno postaje moderna, trend za sezonu jesen/proleće

BEOGRAD – Osokoljeni dobrim rezultatima u drugim državama, pre svega u Nemačkoj, a onda i u Hrvatskoj, takozvane “zelene stranke” postaju sve popularnije i u Srbiji, mada, prema rečima izvršnog direktora CeSID-a Bojana Klačara nije realno da one postanu mejnstrim.

Političke trendove u svetu prepoznali su do sada Inicijativa Ne davimo Beograd, Zajedno za Srbiju Nebojše Zelenovića, pojavili su se aktivisti kao što je Aleksandar Jovanović Chuta, a formirani su i pokreti kao što su Savez 90/ Zelenih Srbije.

Podrška stiže i iz inostranstva, pa je tako krajem leta u Beogradu boravio Tomas Vajc iz Evropske partije zelenih, koji je rekao da podržava Inicijativu Ne davimo Beograd, a i poslanica iz redova nemackih Zelenih i izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Viola fon Kramon je u avgustu ove godine o ekološkim temama razgovarala sa tom inicijativom, kao i sa Nebojšom Zelenovićem, a nedavno boravila i u Loznici i u Gornjim Nedeljicama gde su se prikupljali potpisi za povlačenje Prostornog plana kojim je predviđena izgradnja rudnika kompanije “Rio Tinto”.

Zelene stranke se očigledno spremaju za izbore, pa je tako Stranka Savez 90/Zelenih Srbije koju predvode nekadašnji član DS Ðuro Vlaškalić, kao i LDP-a Nenad Milić objavili da samostalno izlaze na parlamentrane, predsednicke i beogradske izbore koji su zakazani za 3. april 2022. godine. Podršku su dobili od Inicijative Zeleni presek iz Mladenovca.

Na pitanje kako procenjuje šanse zelenih na izborima, Klačar za Tanjug kaže da moderni kontekst otvara prostor za delovanje zelenih stranaka jer zelena agenda, kako primećuje, dobija na snazi.

“Ljudi postaju svesniji ekoloških problema, o toj temi se cešće razgovara, prisutnija je u medijima. To je kontekst koji pospešuje šanse za bolje rezultate na izborima, ali nije realno ocekivati da zelene stranke u Srbiji postanu mejnstrim ili važni donosioci odluka u kratkoročnom periodu”, ocenio je Klačar.

Kako kaže, zelene teme jesu važnije ljudima danas nego ranijih godina, ali su i dalje prioritet za manji deo populacije u odnosu na ekonomske teme, korupciju, migracije, krupne politicke teme.

Smatra da zelene stranke moraju da vode računa da se ne fragmentiraju previše jer na taj nacin cenzus nije lako dostižan.

Prema Klačarovim rečima, pošto zelene teme postaju sve važnije i vidljivije, svaka stranka pa i one mejnstrim ce morati da adresiraju ključna ekološka pitanja u sledecoj kampanji.

“Kod velikih stranaka će zelene politike biti deo kampanje dok će kod zelenih pokreta one činiti okosnicu, to će im biti kljucne poruke. Naravno, svaki razgovor o ekologiji mora da ukljuci i političke poruke, ali verujem da će većina zelenih stranaka da „pliva“ izvan krupnih nacionalnih tema, poput Kosova, medunarodnih odnosa…”, ocenjuje Klačar.

Na pitanje da li se neke stranke “presvlače” u zelene da bi dobile podršku građana i da li je na “presvlacenje” uticala podrška sličnih, odnosno srodnih partija iz inostranstva, Klačar odgovara da “zeleno postaje moderna boja i trend za sezonu zima-proleće”.

“Veliki broj organizacija igra na kartu vidljivosti teme i zabrinutosti građana. To je donekle razumljivo, ali vec sada postoji opasnost od fragmentacije što može loše da utice na nihov izborni ishod. Zeleni pokreti jesu osokoljeni nekim dobrim rezultatima iz drugih država, pre svega, u Nemackoj ili u nama susednoj Hrvatskoj kada je rec o izborima u Zagrebu”, rekao je Klačar.

Smatra da će i teme u budućoj kampanji zbog toga biti drugačije u odnosu na neke prethodne izbore.

“Ovo će biti prva velika kampanja u Srbiji sa snažnom zelenom agendom i zelenim politikama i tome ce doprineti kako organizacije i pokreti, tako i teme poput zagadenja vazduha ili akutinih pitanja poput Rio Tinto kompanije”, rekao je on.

Odgovarajući na pitanje da li su takve stranke veća pretnja za vlast ili opoziciju, Klačar kaže da zavisi na kom nivou, te da na beogradskom mogu biti izazov i za vladajuću stranku, jer je, kaže, Ne davimo Beograd najorganizovanija zelena inicijativa u Srbiji, koja gotovo isključivo deluje na gradskom nivou.

“Na nacionalnom nivou će važiti drugačija „pravila igre“ i tu će zeleni pokreti morati da vode računa da jedni drugima ne naprave štetu. Mogucnost štete za vladajuću stranku na nacionalnom nivou nije toliko izražena”, ocenio je Klačar.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.