PEKING – Kineske carine na određene američke proizvode stupile su na snagu u ponoć 10. februara, što je poslednja eskalacija trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije, piše BBC.
U isto vreme američki predsednik Donald Tramp preti novim carinama drugim zemljama.
Peking je najavio protivmere pre pet dana, samo nekoliko minuta nakon što su stupile na snagu američke carine od 10 odsto na sve kineske proizvode.
Tramp je prekjuče najavio planove za „recipročne carine“ i drugim državama, bez preciziranja koje bi zemlje bile pogođene, ali je naznačio da bi mera mogla biti široko primenjena.
Šta donose kineske carine?
Od sutra će tako Kina naplaćivati carinu od 15% na uvoz američkog uglja i tečnog prirodnog plina. Takođe, biće uvedena carina od 10% na američku sirovu naftu, poljoprivredne mašine i automobile s velikim motorima.
Prošle nedelje kineske vlasti pokrenule su antimonopolsku istragu protiv tehnološkog giganta Googlea, dok je američka kompanija PVH, vlasnik dizajnerskih brendova Calvin Klein i Tommy Hilfiger, dodata na kinesku listu „nepouzdanih entiteta“.
Kina je takođe nametnula izvoznu kontrolu koja se odnosi na 25 retkih metala, od kojih su neki ključni za proizvodnju elektronskih proizvoda i vojne opreme.
Tramp preti carinama i drugim zemljama
Govoreći prekjuče tokom sastanka u Beloj kući s japanskim premijerom Šigeruom Išibom, Tramp je zapretio novim carinama na uvoz iz drugih zemalja.
„Objaviću to sledeće nedelje – reciprocitet u trgovini, tako da nas druge zemlje tretiraju ravnopravno“, rekao je Tramp.
Ta bi mera ispunila njegovo predizborno obećanje o uvođenju carina na proizvode drugih zemalja u istoj stopi koja se primenjuje na američke proizvode.
Tramp je takođe rekao da mogućnost uvođenja carina na vozila ostaje otvorena nakon izveštaja da razmatra izuzeća od univerzalnih carina. Više puta se žalio da su carine Evropske unije na uvoz američkih automobila znatno više od američkih carina na evropske automobile.
Najavio carine na evropske proizvode
Prošle nedelje Tramp je za BBC izjavio da bi carine na evropske proizvode mogle biti uvedene „prilično brzo“, ali je sugerisao da bi dogovor s Ujedinjenim Kraljevstvom mogao biti postignut.
Dan nakon što su najnovije američke carine stupile na snagu, Peking je optužio Vašington za „neutemeljene i lažne optužbe“ o svojoj ulozi u trgovini sintetičkim opioidom fentanilom kako bi opravdao taj potez.
Kina je u pritužbi podnesenoj Svetskoj trgovačkoj organizaciji (WTO) optužila SAD za „diskriminatorne i protekcionističke“ carine koje krše trgovačka pravila. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je malo verovatno da će Kina dobiti presudu u svoju korist jer je panel WTO-a za rešavanje sporova trenutno nefunkcionalan.
Stvari se odvijaju brzo
Tramp je trebalo da razgovara sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom, ali je izjavio da ne žuri s održavanjem razgovora. Mnoge mere koje je Tramp uveo od stupanja na dužnost 20. januara već su doživele izmene.
Nedavno je suspendovao carine na male pošiljke iz Kine dok se ne uspostavi učinkovit sistem za njihovu naplatu. Suspenzija će ostati na snazi sve dok ne budu dostupni „adekvatni sistemi za učinkovitu obradu i naplatu carina“.
Nakon što je njegova odluka ukinula oslobođenje od carina za pošiljke manje vrednosti od 800 dolara, američka pošta (USPS) privremeno je prestala da prima pošiljke iz Kine, ali promenila je odluku dan kasnije.
Prošlog vikenda Tramp je najavio uvođenje carina od 25% na robu iz Meksika i Kanade, ali je brzo pauzirao te carine na mesec dana kako bi se nastavili pregovori.