PEKING – Kineska fabrička aktivnost verovatno se smanjila treći mesec zaredom u julu, što održava očekivanja da će zvaničnici morati da uvedu dodatne stimulacije zbog produžene krize u nekretninama i nesigurnosti posla koja utiče na rast.
Zvanični indeks menadžera nabavke (PMI) prognoziran je na 49,3, što je pad u odnosu na junsku vrednost od 49,5, prema srednjoj prognozi ekonomiste u anketi Reutersa. Granica od 50 poena razdvaja rast od kontrakcije u aktivnosti.
Druga najveća svetska ekonomija rasla je sporije od očekivanog u drugom kvartalu, pri čemu je sektor potrošnje bio poseban razlog za zabrinutost. Rast maloprodaje pao je na najniži nivo u poslednjih 18 meseci, jer su deflacioni pritisci primorali preduzeća da smanje cene svega, od automobila do hrane i odeće.
Dok će polovina od 300 milijardi juana (41,40 milijardi dolara) u dugoročnim trezorskim obveznicama, biti izdvojena za podršku programu zamene potrošačke robe, taj iznos se smatra premalim da bi značajno podstakao ekonomski oporavak, jer je ekvivalentan samo 0,12 odsto ekonomskog outputa i 0,3 odsto maloprodaje u 2023.
Solidan kineski izvoz pružio je neku podršku menadžerima fabrika poslednjih meseci i podržao napredak ka vladinom cilju rasta od oko pet procenata, ali kako sve veći broj trgovinskih partnera razmatra uvozne tarife, pitanje je da li se taj podsticaj može održati.
Zvanični PMI će biti objavljen u sredu. Caixin fabrička anketa privatnog sektora biće objavljena 1. avgusta. Analitičari očekuju da će njena vrednost blago pasti na 51,5 sa 51,8.
Pročitajte još: