Kina se protivi tome što su SAD stavile 11 firmi na listu za kontrolu izvoza

Peking se protivi tome što su Sjedinjene Američke Države stavile 11 kineskih firmi i institucija na svoju listu za kontrolu izvoza, tvrdeći da su te organizacije povezane sa vojnom industrijom, saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine.

Ministarstvo je obećalo da će preduzeti potrebne mere kako bi „čvrsto zaštitilo“ zakonita prava i interese kineskih entiteta, preneo je Rojters. Taj potez pojavio se u okviru sve napetijih trgovinskih odnosa između dve zemlje.

Kina osuđuje i smatra da je krajnje neodgovorno to što SAD razmatraju uvođenje zabrane ili ograničenja za kineske dronove u toj zemlji zbog navodnih rizika po nacionalnu bezbednost, saopštilo je danas kinesko ministarstvo trgovine. U saopštenju se ističe da su to „neosnovane sumnje“ SAD, kao i da će Kina nastaviti da prati situaciju.

Kina je takođe pozvala SAD da poštuju činjenice i odmah zaustave, kako je navela, „pogrešne prakse“, preneo je Rojters. Američko ministarstvo trgovine saopštilo je 2. januara da razmatra nova pravila kojima bi bilo ograničeno ili zabranjeno korišćenje kineskih dronova u SAD zbog, kako je navelo, zaštite nacionalne bezbednosti. Ministarstvo navodi da kineski dronovi mogu da omoguće Kini mogućnost daljinskog pristupa i manipulacije tim uređajima što bi moglo da dovede do otkrivanja osetljivih američkih podataka. U saopštenju se poziva javnost da do marta šalje komentare u vezi sa potencijalnim pravilima, preneo je Rojters.

Ogromna većina komercijalnih dronova u SAD su kineskog porekla. Nova pravila kojima se ograničavaju ili zabranjuju kineski dronovi u SAD sačiniće administracija novoizabranog predsednika Donalda Trampa koji preuzima vlast 20. januara. SAD su preduzele prošle godine niz koraka za suzbijanje kineskih dronova. Kongres je 2019. godine zabranio Pentagonu da kupuje ili koristi dronove i komponente proizvedene u Kini.

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: