Iskopavanja na Mesecu mogla bi da budu sledeće čvorište napetosti između zemalja jer NASA takođe istražuje južni pol Meseca gde Kina planira da izgradi istraživačku stanicu u saradnji sa Rusijom.
Kina ima za cilj da lansira tri misije bez posade na Mesec nakon što je otkrila novi lunarni mineral koji bi mogao da bude izvor energije u budućnosti.
Svemirska trka između Kine i SAD ubrzava se nakon što je Nacionalna svemirska administracija Pekinga dobila zeleno svetlo za lansiranje tri orbitera ka Mesecu u narednih 10 godina.
Vesti dolaze dan nakon što je Kina postala treća zemlja koja je otkrila novi lunarni mineral, koji je nazvala Changesite-(Y), prema kineskim državnim novinama Global Times.
Kineska misija Čang’e-5 izvukla je uzorke sa Meseca 2020. godine, a Global Times ga je [mineral] opisao kao “fosfatni mineral u stubastom kristalu” koji se nalazi u česticama lunarnih stena. Mineral sadrži helijum-3, koji bi mogao biti budući izvor energije.
Ovo otkriće moglo bi da izvrši veći pritisak na SAD da pojačaju svoje napore nakon što je njihova misija na mesec Artemis I odložena po drugi put.
Rudarenje na Mesecu moglo bi da bude sledeće čvorište napetosti između zemalja jer NASA takođe istražuje južni pol Meseca gde Kina planira da izgradi istraživačku stanicu u saradnji sa Rusijom, prenosi Business Insider.
Kina je u poslednje vreme ubrzala svoje napore u istraživanju svemira izgradnjom svemirske stanice, lansiranjem brojnih misija za prikupljanje uzoraka Meseca i postavljanjem rovera zvanog na Mars ranije ove godine.
SAD su i dalje jedina zemlja koja je astronaute poslala na Mesec, a poslednji put je sletela pre skoro 50 godina u misiji Apolo 17, navodi se na sajtu NASA-e.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.