Kikotanje hijena: Šta znači njihov „smeh“?

Iako karakteristično oglašavanje ovih zveri asocira na opuštenost, u tim trenucima šala im je na poslednjem mestu.

Šta zapravo govore “histerične” poruke ovih lukavih predatora?

Nema osobe koja barem jednom u životu nije čula karakteristično oglašavanje hijene. Ovaj zvuk koji podseća na smeh ili kikot ne odražava njihovu duhovitu prirodu, naprotiv. Isprekidana vokalizacija hijena izražava nervozu, a galama i krici koje ispuštaju imaju ulogu uzbunjivanja i prizivanja ostatka čopora radi suprotstavljanja lavovima ili drugim neprijateljima. Osim pokazivanja nervoze i nemira, neke hijene se “smehom” pokoravaju određenom članu čopora.

Iako u zarobljeništvu, pegava hijena iz VIDEO snimka našla je povod za „kikotanje“, ali smatramo da joj ipak ništa nije smešno.

Kada se hijene smeju?

Pegave hijene se uglavnom kikoću za vreme sukoba sa drugim životinjama ili prilikom lova. Naučnici sa Univerziteta Kalifornija u Berkliju uporedili su oglašavanje 17 hijena i otkrili da se svaka od njih kikoće na unikatni način.

Zašto se hijene smeju?

Osim činjenice da se smeh svake hijene razlikuje od kikotanja ostalih jedinki u čoporu, istraživači su otkrili da starije životinje proizvode niže tonove, a glasovi dominantnijih pojedinaca manje su “histerični” u odnosu na podređene članove. Hijena koja se oglašava “umerenim” tonovima objavljuje lični identitet, godine, društveni status i obraća se svima u čoporu.

Iako je neizvesno kako ovi predatori tumače informacije koje plasiraju “smejanjem”, jedno je sigurno: svaka hijena zna ko je ko u grupi, ko se oglašava i gde se nalazi a da pritom uopšte ne mora da podigne glavu!

Društveno”uređenje” čopora hijena zahteva opsežnu komunikaciju da bi dobro funkcionisao, pa se ove životinje oglašavaju na više od deset načina, od tihog stenjanja do raznih urlika, od kojih svaki ima posebno značenje.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.