KIKINDA – U okviru obeležavanja jubileja, 250 godina od uspostavljanja Velikokikindskog privilegovanog distrikta, Istorijski arhiv organizovao je u Svečanoj sali Narodnog muzeja naučni skup pod nazivom ,,250 godina Distrikta – 250 godina slobode”.
Naučni skup održan je u saradnji sa Maticom srpskom, pod pokroviteljstvom Grada Kikinde. Otvaranju su prisustvovali Mladen Bogdan, gradonačelnik i Marijana Mirkov, članica Gradskog veća.
,,Radi se o velikom istorijskom datumu za naš grad, jer obeleževanje 250 godina od uspostavljanja Velikokikindskog distrikta nije samo datum koji je vezan za istoriju našeg grada, nego je suština koju je sam Distrikt proizveo, a to je autonomija srpskog naroda na ovim prostorima u Habzburškoj monarhiji pre postojanja srpske Vojvodine, tako da je sama činjenica da smo imali slobodnu teritoriju velika stvar koju treba da obeležavamo. Srbi na ovim prostorima su se borili za svoja prava koja su želeli da imaju, poštujući sve što im je dato kada su se doselili, ali su stavom i svojom istrajnošću poslali poruku i nama u današnje vreme da se sve može uraditi ukoliko smo dovoljno uporni, istrajni i strpljivi”, poručio je gradonačelnik.
Naučnim skupom započeto je obeležavanje 250 godina od uspostavljanja od Velikokikindskog distrikta.
,,Na naučnom skupu imali smo devetoro izlagača i naučnika, kako nas iz Istorijskog arhiva, tako i goste iz Istorijskog instituta Beograda, Zrenjanina, sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada kao i gosta iz Novog Kneževca. Svi su se bavili temama kao što su privreda, istorija, kultura, što unači da smo se posvetili svim aspektima života u Distriktu”, istakao je Srđan Sivčev, direktor Istorijskog arhiva Kikinde.
Matica srpska i Grad Kikinda imaju protokol o saradnji, pa je nauni skup još jedan pokazatelj uspešnih zajednikih projekata.
,,Srpski narod Kikinde imao je potpunu autonomiju Habzburške carevine i to su bili vojnici koji su obezbeđivali određeni autonomni prostor u čemu je veliku ulogu imao upravo Velikokikindski distrikt. Radi se o naučnom skupu koji je plod saradnje Grada Kikinde, Matice srpske i Arhiva, što je prilika da Kikinđani, ali i drugi ljudi nauče u ovim prostorima koji je od velikog značaja za srpski identitet i srpsku kulturu”, dodao je dr Milan Micić, generalni sekretar Matice srpske.