Kikinda: Sećanja na agresiju NATO-a nikada ne umiru

KIKINDA – Vazdušni napadi na SRJ počeli su 24. marta 1999. godine i trajali su 78 dana. Prema procenama, tada je poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi. U tim teškim danima, Kikinda je dala svoje žrtve.

foto: Vojvodina uživo

Dan sećanja na žrtve NATO agresije, kao i na poginule i nestale vojnike i policajce u ratovima devedesetih godina sa područja našeg grada obeležen je parastosom, koji je održan u crkvi Svetog Nikole. Nakon parastosa, vence na spomen ploču „Tuga“ sa imenima 37 nastradalih sugrađana, položili su Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde, Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika i Mladen Bogdan, predsednik gradske Skupštine. Vence i cveće položili su članovi porodica, boračkih organizacija, udruženja veterana i političkih stranaka, pripadnici vojnih udruženja iz drugih gradova. Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde obratio se okupljenima i rekao je da se danas navršilo 23 godine od početka najsramnije vojne akcije u posleratnoj istoriji čovečanstva:

foto: Vojvodina uživo

„Nato agresor nije štedeo nikog, ni bolnice, ni vozove, ni kolone izbeglica, ni civilne žrtve, ni decu. Danas smo ovde da se setimo ovih žrtava. Setimo se danas naših sugrađana, koji su svojim činom položili živote na oltar otadžbine i tim činom postali besmrtni u kolektivnoj savesti našeg grada, koji se danas ponosi činjenicom da jednako poštuje sve Kikinđane, žrtve svih ratova.“

24. mart je Dan sećanja u Kikindi, iako vreme prolazi, zločin prema našoj zemlji nikada neće moći da bude zaboravljen, rekao Vladimir Radojčić predsednik Skupštine Udruženja srpskih ratnih veterana:

foto: Vojvodina uživo

„ Ovo je 23. godišnjica od bombardovanja i petogodišnjica polaganja venaca na spomeniku „Tuga“. Meni je kao Kikinđaninu i članu Udruženja ratnih veterana neizmerno drago što smo mi u krugu gradova koji imaju tu mogućnost da se sete ovih dana, ovih tragedija našeg naroda, ispred ovakvog spomenika. Danas pored parastosa koji se služi u Pravoslavnoj crkvi, prvi put imamo i služenje mise u Katoličkoj crkvi, sve ovo u pomen žrtvama ratova devedesetih“.

Obeležavanjem značajnog datuma u istoriji našeg naroda u Kulturnom centru Kikinda održana je i svečana Akademija, posvećena 72. brigadi za specijalne operacije. Takođe otvorena je i izložba fotografija i dokumenata „72. Specijalna, nekad i sad“, autora Milenka Baljaka, pukovnika u penziji.

foto: Vojvodina uživo

„72. specijalna brigada je nastala 1992.godine i traje i dalje. Na ovoj izložbi se vidi njen put od nastajanja, uz sećanje na začetke specijalnih jedinica na prostoru Srbije. Na slikama su prikazani dosadašnji komandanti, kao i 30 ratnih žrtava ovog sastava.

Nakon ovih događaja u 19:45, kada je NATO 24. marta 1999. godine počeo vazdušni napad, u hramu Svetih Kozme i Damjana održan je parastos žrtvama bombardovanja.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.