Kikinda: Crkva na Vodici – čudotvorni izvor posvećen Ognjenoj Mariji

KIKINDA: Nedaleko od Kikinde, putem kojim se ide prema selu Iđoš, pa atarskim putem pored Kikindskog kanala nalazi se mesto hodočašća na dan Ognjene Marije poznato svim generacijama Kikinđana – crkva na Vodici.

Sazidana je 1865. godine i deo je Crkvene opštine Kikinda. Кompleks se sastoji od crkvice, konaka i kuće čuvara.

Postoje dve legende o Vodici. Prema jednoj, lekovitost vode sa ovog izvora, otkrio je jedan čobanin koji je čuvajući ovce, oprao je svoje umorne i bolesne noge u barici ispod brega iz kojeg se cedio tanak mlaz vode. Primetio je da mu je bolje, pa je isto učinio i narednih nekoliko dana i potpuno ozdravio.

Prema drugom predanju, opet je čobanin prvi primetio lekovitost vode i to tako što se bolesna ovca zaglibila u blatu i nemogavši dalje za stadom, ostala tako čitav dan. Кada se čobanin vratio, ovčica je veselo trčkala. Кasnije su na tom mestu iskopana četiri bunara.

foto: Vojvodina uživo

U dokumentima Crkvene opštine Kikinda prve pisane podatke o ovoj svetinji možemo pronaći 1837. godine, kada je u popisu inventara za tu godinu, zapisano: Na mestu zvanom Valov, gde iz brega voda suzi, nalazi se krst sa dve ikone i koliba trskom pokrivena. Iz tog podatka se da zaključiti da je to mesto i pre te godine bilo proglašeno za svetilište, čim je na njemu podignut krst, a izvor zaštićen kolibom.

foto: Vojvodina uživo

Polovinom XIX veka sazidana je mala crkva od čvrstog materijala, zasvođena svodom od cigle sa malim tornjem i zvonom o čemu svedoči i ploča od crvenog mermera postavljena u unutrašnjosti na kojoj stoji Srpska crkvena opština Velika Кikinda-BOLNICIMA 1865. godine. Crkvica je osveštana i posvećena Svetoj Velikomučenici Marini – Ognjenoj Mariji. O značaju ovog mesta govori i podatak da je nekada na Ognjenu Mariju išla svečana litija iz centra Kikinde do ove bogomolje.

Kako je crkva na Vodici ubrzo postala poznato čudotvorno lečilište nevoljnika I bolesnika, koji uoči Ognjene Marije, ali i tokom ostatka godine posećuju ovo mesto, tu noće i borave 1895. godine podignuto je sklonište u neposrednoj blizini koje je zadnjom stranom urezano u breg pored crkve.

foto: Vojvodina uživo

Unutrašnjost crkve nije bila oslikana sve do 2009. godine, kada je kikindski ikonopisac, Sandra Stanković započela oslikavanje unutrašnjosti. Freska „Bogorodica šira od nebesa sa anđelima“ zauzima središnji deo zaobljenog zida crkvice, između fresaka Svete Petke i Svete velikomučenice Marine.

Zbog svoje istorije i značaja 1980. godine čitav kompleks Vodice stavljen je pod zaštitu Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu i proglašen za spomenik kulture. Jedanaest godina kasnije, odnosno 1991. godine, kompleks je proglašen za nepokretno kulturno dobro od velikog značaja.

Crkva na Vodicama i kompleks koji je okružuje svakako je jedno od najznačajnijih mesta koje svi oni koji posećuju Kikindu treba da obiđu i umiju se čudotvornom vodom sa ovog drevnog izvorišta.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.