KIKINDA – Udruženje dijaliziranih, trasplantiranih i bubrežnih invalida ”Kikinda”, povodom obeležavanja Evropskog dana donacije organa, organizovalo je program pod nazivom “Budi donor, produži bar jedan život”.
Svečanost, u okviru koje su održana i predavanja, održana je sa ciljem da se podigne svest o značaju doniranja organa, s obzirom na to da u našoj zemlji kadaverični bubreg čeka više od 800 pacijenata, među kojima je i tridesetoro dece. Događaju je prisustvovao i Bogdan Tasovac, sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe.
,,Grad Kikinda je do sada uvek podržavao rad Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i bubrežnih invalida, kako bi se članovi prepoznali i kako bi se udaljili sa margine našeg društva na kojoj se nalaze i na tome intenzivno radmo. Jedan od problema je nedostatak parking mesta, tako da se radi na povećanju kapaciteta. Rešava se i problem prevoza pacijenata’’, rekao je Tasovac.
Cilj okupljanja, na kom su učestvovala udruženja iz svih mesta u Vojvodini, Beograda i pojedinih drugih sredina, bio je podizanje svesti o značaju doniranja organa.
‘’Jedan donor može da spasi i do 8 života. Prisutni bubrežni bolesnici su uglavnom na dijalizi, ali im je potrebna transplantacija, kako bi mogli normalno da žive i rade i budu od koristi u društvu’’, dodala je Drenka Varađanin, sekretarka Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i bubrežnih invalida Kikinde.
Trenutno je na usvajanju Zakon po kojem su svi donori, a oni koji to ne žele da budu, moraće da se izjasne da to ne prihvataju.
,,Porodica preminulog daje konačnu odluku o doniranju. Kada je u pitanju transplantacija, država, institucije, mi pacijenti i svi oni koji učestvuju u tome bismo trebali da budemo ujedinjeni u cilju da bude što više donora i centara za transplantaciju’’ – nadovezao se Radoslav Jovičić, predsednik Saveza bubrežnih invalida Vojvodine.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.