Kečap, senf ili majonez – koji umak utiče najlošije na ljudsko zdravlje

Sosevi koji se služe uz jelo mogu da imaju povoljan učinak na fizičko i mentalno zdravlje, kaže nutricionista Signe Svanfeld koja je objasnila da nisu kečap, majonez i senf nužno loš izbor. Važno je, navodi, da se pridržavate količine i da se oni ne nalaze svakodnevno na vašem meniju. Takođe, prema njenom mišljenju najbolje je da birate soseve, odnosno domaći kečar. majonez ili senf koji se lako prave i mnogo su zdravija varijanta u odnosu na industrijske proizvode.

Kečap

Utvrđeno je da ljuti kečap potencijalno podstiče plodnost muškaraca. Antioksidans likopen, koji paradajzu daje boju, može povećati broj spermatozoida 70 odsto. Istraživanje iz 2002. godine sprovedeno na 47 hiljada muškaraca pokazalo je da ako jedete kečap dva ili više puta nedeljno može da smanjite rizik od raka prostate za oko 20 odsto.

Međutim, Signe kaže i da kečap sadrži velike količine dodatih šećera.

„Ako želite da smanjite unos šećera, pronađite kečap bez šećera ili sa smanjenim procentom”.

Senf

Senf se smatra jednim od najstarijih poznatih priloga, dnosno soseva, a datira još iz perioda starog Egipta.

Senf je prepun selena i magnezijuma koji mogu da imaju protivupalna svojstva. Neke studije su otkrile da semenke slačice koje se nalaze u senfu štite od bakterija i gljivica kao što je Ešerihija koli.

Ono što je loša strana senfa je što ima visok deo natrijima, pa ga treba jesti umereno.

Majonez

Iako je na lošem glasu, majonez se zapravo proizvodi od nutritivno korisnih namirnica.

„Majonez se pravi od biljnog ulja i jaja, a obe namirnice su hranjive. Ulje sadrži nezasićene zdrave masti, a jaje osigurava proteine, vitamina D”, rekla je Svanfeld.

Majonez ima visoku koncentraciju vitamina E za koji je jedna studija pokazala da može da zaštiti žene u postmenopauzi od moždanog udara. Istraživači sa Univerziteta u Minesoti otkrili su da žene u postmenopauzi sa značajnim količinama vitamina E u ishrani imaju manju verovatnoću da će umreti od moždanog udara, prenosi Kliks.

A kao najkoncentriraniji izvor hrane vitamina E koji je konzumirala grupa žena u studiji bio je majonez.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: