Kašalj, bronhitis, upala grla i dijareja nestaće uz čajeve od ove dve poznate biljke

Beli i crni slez uživaju veliko poverenje kao bezbedni i efikasni biljni lekovi već vekovima. Saznajte kako se ove biljke koriste, kome i kada mogu da pomognu?

Zahvaljujući velikoj kličini lekovite biljne sluzi beli slez se može davati i sasvim maloj deci koju muči bronhitis i suvi kašalj.

Ova biljka koristi se i protiv čireva u ustima, na desnima, ali i na koži. Pomešan sa sladićem koristi se protiv upale grkljana.

U kombinaciji sa listom breze i kruške, rastavićem i žalfijom preporučuje se protiv upale mokraćnih puteva.

Obloge od belog sleza pomažu kod opekotina.

Naučnici su utvrdili da koren belog sleza deluje protivupalno zahvaljujući biljnoj sluzi, ali je potvrđeno da biljka deluje i na imunološki sistem i jača odbrambene sposobnosti organizma.

Istraživanja sprovedena u Japanu pokazala su da ekstrakt ove biljke izbeljuje kožu pa se u tu svrhu koristi u kozmetičkoj industriji.

Iako je u pitanju veoma bezbedna biljka treba biti oprezan ako uzimate druge lekove, posebno insulin, jer beli slez može da ojača njihovu apsorpciju.

Hemijski sastav crnog sleza (Malva silvestris) prilično je jednostavan. Divni ljubičasti cvetovi i tamnozeleni listovi sadrže lekovite sluzi i antocijane, supstance koje daju slezu prelepu boju koja zapada za oko.

Čaj od crnog sleza odličan je biljni lek za smirivanje kašlja, protiv bronhitisa i za lečenje upaljenog grla. Sam ili u kombinaciji sa žalfijom preporučuje se svima koji osećaju grebanje i bol u grlu.

Pomešan sa majčinom dušicom i zovom dobar je i blag biljni lek za decu koju muči prehlada, nazeb ili neka virusna infekcija gornjih disajnih puteva.

Crni slez smiruje upalu desni i usne duplje. U tu svrhu koristi se obično pomešan sa kamilicom. Ova biljka je i blag biljni lek protiv proliva koji se može davati i sasvim maloj deci.

Pomešan sa nevenom i hajdučkom travom preporučuje se onima koji pate od kolitisa.

Crni slez je tajni sastojak kozmetičkih preparata iz kuhinje kojima su naše bake negovale lepotu.

Čaj od jednakih delova ruzmarina, rastavića i crnog sleza (po jedna supena kašika na 300 ml) ključale vode neguje kožu, smiruje upalu, vraća prirodni pH i posebno se preporučuje onima koji imaju osetljive kapilare.

Od crnog sleza pravi se ukusna i zdrava supa prijatnog ukusa.

Protiv upale grla i infekcija gornjih disajnih puteva

Sastojci:

50 g lista i cveta crnog sleza (Malva silvestris)

50 g majčine dušice (Thymus serpyllum)

50 g zove (Sambucus nigra)

50 g kamilice (Matricaria chamomilla)

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.