DAMASK – Kurdi u Siriji koji su dugo bili diskriminisani tokom vladavine porodice Asad žele da sačuvaju kulturna prava za koja su se izborili tokom godina rata, što umnogome zavisi od novih sirijskih lidera i ishoda tekućeg sukoba između Kurda i pobunjenika koje podržava Turska.
Ubrzo nakon što je 2011. godine počeo građanski rat, Kurdi su popunili vakuum nastao povlačenjem vladinih snaga sa severoistoka Sirije. Kurdi sada kontrolišu oko 25 odsto Sirije.
Autonomna vlast kontroliše region koji mnogi Kurdi nazivaju „Rohava Kurdistan“ ili „Zapadni Kurdistan“.
Kurdi ne žele punu autonomiju sa svojom vladom i parlamentom, nego samo decentralizaciju.
Nove vlasti su, međutim, u savezu sa oružanim grupama koje podržava Turska i koje su pokrenule ofanzivu na Kurde u decembru nakon Asadovog pada.
Borbe između Kurda i koalicije poznate kao Sirijska nacionalna armija (SDF) primorale su do sada oko 100.000 ljudi da napusti svoje domove.
Turska smatra SDF kao produžetak Kurdistanske radničke partije (PKK), kurdske separatističke militantne grupe koju Ankara smatra terorističkom organizacijom.
Turska je izvršila četiri upada u severnu Siriju od 2016. godine, zauzevši široka područja blizu njenih granica i raselila stotine hiljada ljudi.
Sukob ima veliki uticaj na budućnost Sirije jer njena nova vlada, koju predvodi bivša islamistička pobunjenička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), pokušava da zadrži kontrolu nakon skoro 14 godina građanskog rata.
I SDF i vlasti u Damasku šalju pozitivne signale o svojim razgovorima o budućnosti severoistoka Sirije i Kurda. Vlasti su saopštile da su Kurdi bili nepravedno tretirani pod Asadom.
Komandant Sirijskih demokratskih snaga koje podržavaju SAD, Mazlum Abdi rekao je da zemlja treba da bude sekularna i decentralizovana i da sve građane tretira jednako. Zapadne zemlje pozvale su nove vlasti Sirije da poštuju manjine i prava žena.
Abdi se prisetio da su ranije sirijske lične karte sve njene građane opisivali kao „sirijske arape“, uključujući i nearape poput Kurda.
Oni žele da se ta formulacija u novoj Siriji promeni u „građani Sirije“.
– Kurde su proganjale prethodne vlasti – rekao je on.
On želi da se ukinu antikurdski zakoni.
Abdi i drugi ističu da su Kurdi odigrali važnu ulogu u porazu Islamske države (ISIS).