Kako ženama objasniti šta je ofsajd? Evo šta ni muškarci ne znaju o ovom pravilu

FUDBAL – U duhu Svetskog prvenstva u fudbalu 2022, koje se održava u Kataru, sigurni smo da će velika većina naših građana pratiti ovaj planetarni spektakl, naročito zato što naša reprezentacija nastupa u „zlatnom sastavu“ na čelu sa našom, a svakako i svetskom, fudbalskom legendom, Draganom Stojkovićem Piksijem.
Foto: PrtSc/Twitter/FSSrbije

Budući da je Svetsko prvenstvo u fudbalu aktuelna tema, odlučili smo da vam pomognemo kako najlakše da objasnite lepšem polu šta je ofsajd i kada se dosuđuje.

Ofsajd ili kako često možemo da čujemo od starijih generacija „opsajd“ je termin koji se javlja u fudbalu, i koji nekako svi razumemo i znamo šta je, ali je izuzetno teško i gotovo nemoguće da ga objasnimo, naročito ženskoj populaciji.

Većina muškaraca je makar jednom pokušala da objasni (ženi, devojci, majci, sestri, ćerci, baki, komšinici, koleginici) šta je ofsajd…

Nije ovo slučaj zato što je žena „inferiorna“, naprotiv, nego verovatno zato što je ženska populacija manje upoznata sa pojmovima i terminima u fudbalu.

Najprostije rečeno: ne zanima ih mnogo.

Ali kada dođe do situacije da im to treba objasniti, gde se jačem polu konačno ukazuje prilika da se naprave „pametni“… E tu nastaje problem. Muškarac uglavnom pokuša, žena ga pomno prati i na kraju ishod bude: Ne razumem… prestani… ne zanima me…

Problem najčešće nije u onom koji sluša. Problem je u onom ko objašnjava.

Probajte nekome da objasnite i videćete da već na samom početku nećete znati šta da kažete niti odakle da krenete. Zbunićete se i biće vam izuzetno teško da objasnite. Probaćete kroz razne primere da pojednostavite svoje objašnjenje, ali najčešće će biti neuspešno.

Ukoliko ste se našli u ovoj „nemogućoj misiji“, budite sigurni da kada prosledite ovaj članak osobi kojoj pokušavate da objasnite, biće kristalno jasno šta je u fudbalu ta čuvena nedozvoljena situacija zvana ofsajd. U drugom slučaju, nakon ovog pročitanog članka, biće vam mnogo lakše da date precizno i razumljivo objašnjenje na osnovu kog će vas druga osoba razumeti.

Naš savet je svakako da prvo pročitate tekst u celosti, pa nakon toga odgledate video-zapise koji su u članku. Video sadržaj je ubačen kao dodatno pojašnjenje, iako verujemo da će vam samo kroz čitanje teksta sve biti kristalno jasno.

Razumevanje šta je ofsajd

Prvo i osnovno je to da znamo da postoji ofsajd-položaj i ofsajd-prekršaj. Fokus u ovom delu teksta biće na ofsajd-položaju jer je razumevanje ovog pojma fundament za razumevanje samog prekršaja. Važno je razumeti kada se igrač nalazi u ofsajd položaju, jer to samo po sebi nije prekršaj.

Kada se igrač nalazi u ofsajd položaju a kada je u ofsajd prekršaju? Kada se dosuđuje ofsajd?

U ofsajd položaju može da se nalazi samo igrač napadajuće ekipe. Dakle, ofsajd je vezan isključivo za napad ekipe. Da bi se igrač nalazio u ofsajd položaju, mora biti ispunjeno nekoliko uslova i to istovremeno:

-Igrač napadajuće ekipe da bi se nalazio u ofsajd položaju mora biti na protivničkoj polovini terena (ne može biti u ofsajd-položaju na svojoj polovini terena).

-Igrač je u ofsajd položaju onda kada se nalazi na protivničkoj polovini, i kada je bilo kojim delom tela (izuzev ruke) bliži protivničkoj poprečnoj liniji (liniji gola), istovremeno od lopte i pretposlednjeg protivničkog igrača (igrača odbrane).

Foto: ilustarcija

Na ovoj slici je važno shvatiti da se igrač (A) nalazi u ofsajd položaju (bliži je protivničkoj liniji gola, istovremeno i od lopte (P) i od pretposlednjeg igrača odbrane (D)). On je u prekršaju i dosudiće se ofsajd samo ako se njemu uputi lopta ili ukoliko na bilo koji način utiče na igru. Ukoliko se npr. lopta doda desno igraču, zanemariće se ofsajd položaj igrača (A) i igra se nastavlja.

Dakle gleda se u isto vreme gde je lopta i gde je pretposlednji igrač odbrane.

Ako je napadač bliži protivničkoj liniji gola (poprečnoj liniji terena) u trenutku kada su i lopta i pretposlednji igrač dalji, on se nalazi u ofsajd položaju.
Ova situacija sama po sebi nije prekršaj. Prekršaj se dosuđuje samo ukoliko se taj igrač aktivno uključi u igru ili na bilo koji način utiče na igru.

Dakle, sudija kada primeti da je neki igrač u ofsajd položaju, ukoliko taj igrač stoji pasivno negde sa strane i nema nikakve veze sa igrom, neće biti dosuđen ofsajd. Ukoliko taj igrač na bilo koji način utiče na tok igre, makar i ako zakloni pogled golmanu ili ga dekoncentriše, dosudiće se ofsajd (ofsajd-prekršaj).

Interesantno je to da pravilo ofsajda ne važi isključivo u 3 slučaja:

Kada se izvodi aut (ubacivanje)
Kada se izvodi korner (udarac iz ugla)
Kada se izvodi gol-aut (udarac sa vrata)

Kada se dosudi ofsajd prekršaj sudija dosuđuje indirektan slobodan udarac (izvođenjem ovog udarca ne može se postići direktan pogodak- loptu moramo nekome odigrati).

Interesantne činjenice:

Pravilo „ofsajd“ je najčešće i najviše menjano pravilo u istoriji fudbalske igre. Poslednja promena je bila prošle godine.

Prvo zvanično pravilo ofsajda doneto 1866. godine, glasilo je : ” Ukoliko je lopta upućena igraču iz pravca njegovog gola, sme je dirati samo ukoliko je prvo dodirne protivnički igrač ili ima više od tri protivnička igrača ispred sebe.”

Kako se fudbal razvijao tako je i pravilo ofsajda trpelo određene promene te je pravilo izmenjeno 1925. godine i broj protivničkih igrača koji mora biti ispred igrača kome je upućena lopta je smanjen na dva.

1990. godine je uvedeno pravilo da igrač može biti u liniji s poslednjim igračem u odbrani (ne računajući golmana) u trenutku upućivanja lopte ka njemu i da ne bude u ofsajdu sve dok su delovi tela kojima može postići gol (dakle glava i noga, ruke se ne računaju) u liniji s poslednjim igračem u odbrani.

Verovali ili ne, većina muškaraca koja tvrdi da zna šta je „ofsajd“ zapravo greši. Gotovo će se uvek u fokusu objašnjenja nalaziti poslednji igrač odbrane. To je velika greška. Uvek se gleda pretposlednji igrač odbrane.

Čak i komentatori i sportski stručnjaci često greše jer zaborave da se i golman broji. I golman je igrač!

Evo primera gde je sudija doneo ispravnu odluku u ovom retkom slučaju, a koja većini nije bila jasna. Beznema u meču protiv Liverpula:

Napominjemo da je odluka još uvek diskutabilna. Nakon pasa Velverdea lopta je verovatno udarila u Fabinja pa je situacija diskutabilna.

Hipotetički gledano ukoliko bi golman „izleteo“ da interveniše daleko od gola, i započne se napadačka akcija protivnika, sudija mora da posmatra pretposlednjeg igrača odbrane. Nikako poslednjeg. To je najčešće zadatak pomoćnog sudije koji glavnom sudiji signalizira prekršaj. Pomoćni sudija se uvek kreće u liniji pretposlednjeg igrača odbrane baš iz pomenutog razloga.
Pogledajte video-primer kako se kreće pomoćni (linijski) sudija:

Da uprošteno konkretizujemo objašnjenje:

Ofsajd (ofsajd-prekršaj) se dosuđuje ekipi koja je u fazi napada, i to zbog toga što se igrač napadajuće ekipe, koji se nalazi u ofsajd položaju, aktivno uključio u igru ili je na neki način uticao na tok igre.

Njegov ofsajd položaj se objašnjava konkretno: Kada je na protivničkoj polovini i kada je bilo kojim delom tela (izuzev ruke) bliži protivničkoj poprečnoj liniji (liniji gola), od lopte i pretposlednjeg igrača odbrane.

Pogledajte detaljno i zvaničan izvod Fudbalskog Saveza Srbija (FSS) iz Pravila 2022/23 u vezi sa ofsajdom:

Za sve ljubitelje fudbala detaljne izmene Pravila igre 2022/23 možete pogledati ovde   PRAVILA FSS 2022/23

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.