Kaktus su biljke koje imaju čak 2.000 vrsta. Poreklom je iz Amrike, posebno iz sušnih i pustinjskih regiona. Mogu da se prilagode da žive u teškim okruženjima sa malom dostupnošću vode i intenzivnom sunčevom svetlošću.
Ono što ih karaktertiše jesu debele i mesnate stabljike koje služe za skladištenje vode, što im zapravo mogućava da duše izdrže periode suše. Stabljike su uglavnom rebraste ili segmentirane sa mogušćnošću širenja i skupljanja kako dostupnost vode varira.
Nemaju lišće ili su oni toliko mali da bi se smanjio gubitak vode kroz transpiraciju, a umesto njih imaju modifikovane strukture – zvane kičme, piše “The sill”.
Kako ih održavati na najlakši mogući način?
Svetlost
Kaktusima je potrebna jaka i direktna sunčeva svetlost kako bi uspeli, pa zato nisu pogodni za prostore sa slabom osvetljenošću u kući. Najbolje je da ih držite blizu prozora prema jugu ili zapadu kako bi dobijali najviše svetlosti ali se mogu postaviti i na istok, kako bi ujutru dobijali jake zrake sunca.
Voda
Pošto su otporne na sušu, ne zahtevaju često zalivanje, a najbolji način kako to možete da uradite jeste da ih “potopite i osušite” tako što ćete ostaviti da se zemlja skroz u njima osuši. Kada se to desi, ponovo ih potopite i ponovite isti postupak. Tokom zimskih meseci je najbolje da smanjite zalivanje.
Vlažnost
Ova vrsta biljaka preferira niske nivo vlažnosti, pa je najbolje da ih držite u suvom okruženju. Izbegavajte da ih držite u kupatilu ili u neku drugu prostoriju koja ima dosta vlažnosti jer to može da im izazove razvoj gljivičnih bolesi.
Temperatura
Najbolje je da ih držite u prostorijama koje imaju od 16 do 27 stepeni. Kada je zima, onda mogu tolerisati i niže temperature, ali treba da ih držite podalje od promaje ili iznenadnih promena temperature.
Zemlja
Njima je potrebno drenirai zemljište sa malo hranljivih materija. Možete da koristite bilo koju standardnu mešavinu zemlje za kaktuse koja se dobro drenira. Kaktusi su podložni truljenju korena ako su zasađeni standardnom mešavinom za neko drugo cveće.
Pročitajte još: