Ponovno je stigao visok mesečni račun za struju, a verovatno ni ne znate kako biste još više uštedeli na struji.
Koliko god uštedeli, to nije dovoljno, jer jednostavno ne možete ići protiv sebe i oduzeti si sva uživanja i potrebe koje vam aparati omogućuju. No rešenja ima i u periodima poskupljenja električne energije.
Jeste li ikada čuli da bela tehnika, odnosno uređaji koji spadaju u te proizvode, zapravo pripadaju određenim energetskim razredima?
Razvrstavanjem uređaja i aparata u energetske razrede želi se kupcima olakšati izbor energetski efikasnog proizvoda koji će dugoročno doneti uštede u potrošnji električne energije. Saznajte više o energetskim razredima i kako visokokvalitetni uređaji štede električnu energiju.
Što su energetski razredi i od kada vrede?
Energetski razredi koriste se kao pojam koji definiše pripadnost uređaja određenoj grupi – manje ili više efikasne u odnosu na potrošnju energije i zaštitu okoline.
Ovaj se pojam službeno koristi od marta 2021. za celo područje Evropske unije i pomaže kupcima pri odabiru kućanih aparata i bele tehnike koji se dugoročno isplati.
Evo koji su glavni ciljevi uvođenja energetskih razreda:
smanjiti potrošnju električne energije; efikasniji uređaji koji će povećati zadovoljstvo korisnika; štednja; očuvanje životne sredine.
Osim energetskih razreda, vodi se računa i o načinu proizvodnje aparata i bele tehnike čime se postiže odgovarajuća kvaliteta finalnog proizvoda. Ako zadovoljava sve standarde, uređaj se svrstava u određenu klasu i definiše kao bolji i za potrošače i za okolinu.
Potrošači moraju biti spremni na činjenicu da će proizvodi u visokim energetskim razredima imati višu početnu cenu u odnosu na ostale!
Potreba za energetskim razredima i podelom
Godinama se mnogo govori o ekologiji i održivom razvoju cele planete. Kako možemo proizvoditi bez štete po okoliš? Jedan od odgovora je ideja o energetskoj efikasnosti uređaja, pri čemu je cilj da kućni uređaji što manje štete okolini, kroz smanjenu potrošnju i veću dugovečnost uređaja.
Proizvodi moraju imati oznake koje ih svrstavaju u određeni energetski razred, pa tako imamo podele od A do G, gdje je A najkvalitetniji.
Uređaji s najvišom ocenom energetske efikasnosti rade najduže, troše najmanje, poboljšavaju korisničko iskustvo i mogu se reciklirati.
Najveći potrošači električne energije u domaćinstvu su zamrzivači, frižideri, šporeti, mašine za pranje i sušenje veša itd. Oni na godišnjem nivou potroše više od petine električne energije za celo domaćinstvo.
Kako energetski efikasni uređaji štede električnu energiju?
Pogledajmo koje se metode koriste za održavanje energetske efikasnosti uređaja i po čemu se razlikuju od standardnih modela u svojoj kategoriji. Evo nekoliko primera:
energetski efikasne mašine za pranje veša mogu smanjiti vreme pranja za čak 50% i potrošnju energije za 20% – sisitem na kojem rade omogućuje deterdžentu da prodre direktno u tkaninu i efikasno obavi posao čišćenja;
ugradni kuhinjski uređaji kao što su šporeti i rerne – uređaji visokog energetskog razreda ističu se svojom praktičnošću jer jednostavno omogućuju nezavisan rad gornje i donje rerne (različite temperature i vreme kuvanja);
frižideri i zamrzivači visokog energetskog razreda – koristite digitalni inverterski kompresor koji pomoću senzora automatski hladi više ili manje prema potrebama (ne dolazi do smrzavanja, ali je hlađenje uvek optimalno);
energetski efikasne mašine za suđe – imaju memoriju za podešavanje ciklusa i brze cikluse pranja sa senzorima prljavštine zahvaljujući kojima se podešava snaga čišćenja;
mašine za sušenje veša – uređaji visokog energetskog razreda imaju senzore za detekciju vlage, podešavanje vremena sušenja i upozoravaju kada je potrebno očistiti filter.
Ovo su samo neki od primera kako energetski efikasni kućni uređaji smanjuju potrošnju električne energije. U samom startu ćete morati uložiti nešto više novca u nabavku ovih uređaja, no oni će vam se dugoročno isplatiti.
U zavisnosti od toga koliko takvih uređaja imate, godišnje možete uštedeti i do nekoliko hiljada evra. Kad se tome doda da im je životni vek duži, računica je potpuno jasna.
Šta je šta na energetskoj nalepnici na uređajima?
Energetska oznaka ne izgleda isto na svim uređajima, ali biće korisno upoznati se s najvažnijim elementima: energetski razred uređaja – prikazan je na skali od G do A; godišnja potrošnja energije uređaja – izražena u kWh/god.; nivo buke – izražen u decibelima (dB).
Energy star zvezdica se nalazi na nalepnici onih najkvalitetnijih uređaja, koji su proizvedeni po standardima Energy Star programa.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.