BEOGRAD – Kako piše portal NS Uživo, potezi blokadera, politička ambicija rektora Đokića, kao i pretvaranje fakulteta u političke odbore uzima svoj danak.
Naime, od trenutka kada su blokaderi i opozicioni političari odlučili da za svoju borbu iskoriste srpsku mladost i obrazovni sistem počeo je sunovrat fakulteta i visokog obrazovanja u našoj državi.
U Srbiji postoji osamnaest univerziteta, od kojih je osam osnovano i finansirano od strane države, dok je deset univerziteta u privatnom vlasništvu.
Kreatori obojene revolucije su pokušali da uzdrmaju državu zauzimanjem univerziteta koji su finansirani od stane države i to pre svega kroz fizičku kontrolu i blokade ključnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Rezultat osmomesečnih blokada danas možemo da vidimo na delu.
Sa jedne strane imamo propalu školsku godinu, zapuštene i ruinirane zgrade fakulteta, decu na ulicama koja su bez obaveza, zadojena pričom da menjaju Srbiju, a da pritom ni ne znaju koji ljudi, kojim programom i na koji način menjaju društvo na „bolje“.
Sa druge strane postoji mnogo veći i dublji problem čije ćemo posledice osećati decenijama. Jedan od tih problema jeste činjenica da su profesori u srednjim školama i na fakultetima izgubili svaki autoritet.
Onaj profesor koji je želeo da radi i časno zaradi svoju platu, a uz to i da prenese znanje svojim učenicima je nazivan pogrdnim imenima, dok su profesori koji su u većini slučajeva naslonjeni na razne NVO i povezani rođačkim i interesnim vezama postajali heroji blokadera.
Takođe, jedan od većih problema je blokadersko uništavanje državnih univerziteta, što možemo da vidimo na primeru tabela i upisnih kvota.
Iz priložene tabele jasno može da se vidi da fakulteti koji su u najvećoj meri predvodili blokade imaju najveći problem sa upisom novih brucoša.
Svaki roditelj koji je bio u finansijskoj mogućnosti poslao je svoje dete na studije u inostranstvo, a oni preostali koji nisu želeli da rizikuju da li će grupa blokadera i anarhista da blokira državne fakultete od jeseni, upisali su svoju decu na privatne univerzitete.
Postavlja se pitanje, ko će biti odgovoran za propast državnih univerziteta?
Da li će rektor Đokić shvatiti šta je uradio kada je podržao i podsticao blokadu recimo univerziteta u Beogradu koji predstavlja najvišu, najstariju i najveću instituciju visokog obrazovanja u našoj zemlji.
Da li su blokaderi svesni da su zarad stranih interesa i želje za dolaskom na vlast po svaku cenu, bez podrške naroda, uništili instituciju koja vodi poreklo još iz XIX veka, od 1808. godine, kada je Veliku školu osnovao Dositej Obradović?
Krajnje je vreme da odgovorni odgovaraju za obrazovni i kulturni genocid koji je izvršen nad visokim obrazovanjem u našoj zemlji.