Mučnina u vožnji često pogađa putnike tokom putovanja automobilom, brodom ili drugim vozilima. Iako je ova pojava za neke ljude gotovo neizbežna, još uvek nije potpuno razjašnjena.
Ključni razlog zašto se javlja mučnina na putovanju je nesklad informacija koje mozak dobija iz centra za ravnotežu i centra za vid.
Kinetoza ili „bolest putovanja“, najčešće se manifestuje mučninom, vrtoglavicom, glavoboljom, slabošću i na kraju povraćanjem. Od nje najčešće pate deca, uzrasta od 4 do 10 godina, ali i neke starije osobe.
Da bi znao gde se telo nalazi u određenom momentu, mozak prima informacije iz unutarnjeg uha (iz centra za ravnotežu) i očiju. Kada se ti signali ne podudaraju, dolazi do zbunjujućih poruka o položaju tela u prostoru koje uzrokuju mučninu.
Kada se krećemo, tečnost u kanalićima unutrašnjeg uha se pomera, pokreće trepljaste ćelije povezane sa neuronima i signal se prenosi do mozga, koji zaključuje da smo u pokretu. Mozak zatim dobijene informacije upoređuje sa onim šta vidi oko, čiji signali se, takođe putem neurona, dopremaju do centara u kori velikog mozga.
Ali, ako, na primer, ne pratite put, već čitate knjigu ili gledate u telefon tokom putovanja, vaše čulo za vid ne registruje da se u stvari pomerate. Vaš mozak će se „zbuniti”, jer jednu informaciju dobija iz centra za ravnotežu, a drugačiju iz centra za vid i neće moći da zaključi da li se krećete ili ne, što izaziva nelagodu i mučninu.
Na tržištu postoji veliki broj lekova, uglavnom antihistaminika i antiholinergika, koji se obično piju pola sata pre putovanja i blokiraju nagon na povraćanje. Neki stručnjaci ih ipak, ne savetuju, posebno ne kod dece, već savetuju da isprobate različite položaje sedenja, izbegavate čitanje ili korišćenje elektronskih uređaja, kao i da pratite put ili pogled fokusirate na fiksnu tačku na horizontu. Iako ne postoji čarobni lek, uz par jednostavnih saveta, ovo stanje mučnine može se uspešno savladati – pre svega, izbegavanjem prejedanja i teških obroka pre puta ilitokom putovanja, izbegavanjem hladnih napitaka, kafe, pušenja i sladoleda. Ne preporučuju se ni mleko ni gazirani napici, a pomažu umivanje, udisanje svežeg vazduha, čajevi od nane, kamilice, matičnjaka i đumbira.
Pročitajte još: