logo transparend vojvodina uzivo

Kako se izboriti sa ljubomorom?

Ljubomora je vrsta straha koju osoba oseća kada procenjuje da postoji opasnost da osoba koju ona voli, zavoli nekog trećeg.

Za svaki odnos ljubavi je svojstvena želja i težnja da taj odnos traje, kao i strepnja da bi ljubav mogla prestati. Ljubomora se lakše javlja ukoliko nismo sigurni u dati odnos ljubavi, te će i najmanji znak naklonosti voljene osobe upućen nekoj trećoj osobi, biti protumačen kao pretnja za naš odnos, kao i signal da treba nešto preduzeti.

O ljubomori se najčešće govori u kontekstu romantičnih veza: Na primer, dečko koji zabranjuje devojci da razgovara sa drugim muškarcima, ili devojka koja ne može da podnese da njen bivši partner objavljuje slike sa novim partnerom na društvenim mrežama. Ljubomoru osećaju i muškarci i žene. Neka istraživanja ukazuju na to da muškarci osećaju veću ljubomoru na seksualno neverstvo (stvarno ili zamišljeno), dok su žene više ljubomorne na emocionalno neverstvo.

Da li je ljubomora isto što i ljubav?

Jedna od čestih zabluda jesta da je ljubomora znak ljubavi, te se dolazi do pogrešnog zaključka: što je više ljubomoran, više me voli. Ljudi sa ovakvim uverenjem svesno i nesvesno traže da izazovu ljubomoru, kako bi dobili dokaz ljubavi. Ljubomora je strah od gubitka ljubavi, a ne sama ljubav. Najjaču ljubomoru osećaju oni koji duboko u sebi veruju da ne zaslužuju da budu voljeni. Stalna i intenzivna ljubomora u vezi je odraz nestabilne veze.

Foto: freepik

Kako pomoći sebi ako ste ljubomorni?

1.  Razgovarajte otvoreno o svojim osećanjima

Česti napadi ljubomore prete da unište bliske odnose, ako reagujete svaki put kad osetite ljubomoru. Ako se ukaže potreba, iskreno objasnite svoja osećanja partneru, ali ne pokušavajte da opravdate svoje izlive ljubomore ili agresivne postupke i ne optužujte drugu osobu. Međutim, ovaj razgovor ne treba voditi kad vas „izjedaju“ ova neprijatna osećanja. Sačekajte da se osetite smirenije.

2.  Setite se sopstvenih vrednosti i radite na samopouzdanju

Ljubomora ide paralelno sa niskim samopoštovanjem i samopouzdanjem. Ako se ne smatrate dostojnim ljubavi ili brige partnera, neprestano ćete tražiti uveravanje. U tom slučaju, potrebno je vežbati samosaosećanje (ponašati se prema sebi onako kako bismo postupali sa drugima). Svakodnevno hvalite sebe za ono što dobro radite. Razmenjujte komplimente sa svojim partnerom, negujte podržavajuće odnose. Podsetite se stvari koje cenite kod sebe i koje ste uneli u vezu. Nađite vremena da radite stvari u kojima uživate. Identifikujte svoje dobre osobine. Na ovaj način ćete pojačati vaš osećaj samopoštovanja. Ukoliko ovo ne možete sami, potražite pomoć stručnjaka.

3.  „Ukrotite“ svoju maštu

Često nam se može desiti da zamišljamo različite scenarije u svojoj glavi, a da oni nemaju nikakve osnove u realnosti. Pažljivo razmislite koje dokaze imate da biste potkrepili svoje ljubomorne misli. Zamislite da ne morate da budete opsednuti i brinete se zbog svake sitnice.

4.  Razgovarajte sa psihoterapeutom

Ako imate poteškoća da se nosite sa ljubomorom, razgovor sa psihoterapeutom vam može pomoći.

Ovo su neki znaci koji ukazuju na to da bi vam razgovor sa terapeutom mogao koristiti:

– Ljubomora dovodi do opsesivnih misli.

– Primećujete kompulzivna ponašanja.

– Ljubomorne misli postaju nekontrolisane ili nametljive.

– Imate nasilne misli ili nagone.

– Ljubomoran osećaj pokreće problematična ponašanja, poput praćenja partnera ili stalnog proveravanja.

– Ljubomora utiče na vaš svakodnevni život, sprečava vas da radite stvari koje želite ili izaziva druge probleme.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.