Kako je i kada sud postao muzej? (FOTO/VIDEO)

NOVI SAD – Prvih godina 20. veka, na mestu gostionice „Kod engleske kraljice” podignuta je Sudska palata, dok se danas tu nalazi Muzej Vojvodine.

Zgrada je sagrađena prema projektu arhitekte Đule Vagnera, u stilu klasicizma. Glavna fasada obložena je snažnim frontispisom, srednji korpus naglašen je dvema kupolama i reprezentativnim ulazom, nad kojim je mali balkon.

Gradnju objekta, koja je započeta 1892. godine, ispočetka je kočio spor sa vojnim vlastima, koje su se protivile gradnji novog objekta u blizini Mostobrana i dve kasarne.

Spor je rešen tek šest godina kasnije, pa je gradnja nastavljena 1898. godine i trajala je do 1900. godine, prema projektu arhitekte Đule Vagnera, u stilu klasicizma.

Tada je širi prostor ispred ove palate lepo uređen, zasejana je trava, zasađeno drveće, a kroz travnjak su napravljene zemljane staze.

Do 1941. godine ovde su bili: Novosadski kraljevski Sudbeni sto, novosadski Sreski sud, Državno tužilaštvo, Kasacioni sud B odeljenje, Kasacioni, Okružni i Sreski sud, Državni tužilac, Kazniona državna, Istražni sudija i Odvetništvo državno.

Foto: Gradske info

Tokom Drugog svetskog rata u ovoj zgradi se nalazila ispostava Mađarske kontrašpijunaže, uspostavljena na početku rata 1941. godine.

Posle rata, u ovoj zgradi su se nalazili Opštinski i Okružni sud i tužilaštva.

Zgrada Suda je 1960-tih godina dodeljena Muzeju Vojvodine. Poslednje odeljenje Opštinskog suda iseljeno je iz ovog objekta 31. decembra 1969. godine, a nakon toga se pristupilo adaptaciji zgrade za potrebe Muzeja Vojvodine.

Foto: Gradske info

Radovi su otpočeli 1972. godine, a useljenje u ovu zgradu završeno je tek u drugoj polovini 1974. godine. Tokom 1976. godine adaptacija je nastavljena i trajala je sve do 1986. godine.

Stalna postavka Muzeja Vojvodine otvorena je 1990. godine, prezentuje razvitak ljudskog društva na području AP Vojvodine, a čini je preko 4.000 eksponata.

Jedni od mnogobrojnih eksponata, možemo slobodno reći najpoznatiji i najvredniji su tri rimska pozlaćena paradna šlema iz 4. veka.

Foto: Muzej Vojvodine/V. Veličković

Pozlaćeni rimski šlem pronađen je u selu Berkasovo kod Šida 1955. godine, zajedno sa još jednim šlemom i delovima vojničke opreme rimskog konjičkog oficira.

Izrađen je od gvožđa, pozlaćene srebrne oplate i ukrašen staklenim imitacijama dragog i poludragog kamenja.

Muzej Vojvodine je kompleksna, matična ustanova za sve muzeje u Vojvodini, koja prikuplja, obrađuje, čuva i prezentuje pokretno kulturno nasleđe, iz vremena od pre 8.000 godina do danas, na prostoru Autonomne pokrajine Vojvodine.

Muzej Vojvodine stvara posebne programe kako bi uključio i inspirisao što više ljudi da upoznaju kulturno nasleđe kao nasleđe celog čovečanstva, u cilju razvijanja svesti o njegovom značaju i neophodnosti očuvanja za buduća pokolenja.

Zato, ukoliko do sada niste, obavezno odvojte vreme da obiđete ovu jedinstvenu ustanovu u našem gradu. Osim lepe arhitekture, možete pogledati i zanimljive eksponate.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.