Da li ste se ikada zapitali odakle je došlo ime “Bluetooth”? Verovatno niste, ali naziv za ovu modernu tehnologiju potiče još od srednjeg veka i vikinškog kralja.
Bluetooth tehnologija je svuda oko nas i predstavlja standard za bežičnu komunikaciju kratkog dometa. Postoji velika šansa da ste danas koristili Bluetooth. Možda čak i ovog trenutka slušate vašu omiljenu muziku na svojim Bluetooth slušalicama.
Ali kako je Bluetooth na kraju dobio ime?
Jedno ime da vlada njima svima
Još 1996. godine, više kompanija je radilo na revolucionarnoj bežičnoj tehnologiji koja bi omogućila uređajima da komuniciraju na kratkim udaljenostima. Čekaj…mnoge firme rade na jednom zajedničkom cilju? To zvuči kao ostvarenje sna!
Osim toga, postojao je jedan mali problem: svaki od njih je smišljao i forsirao svoj sopstveni standard. Zamislite da živite u budućnosti u kojoj ste morali da nosite različite bežične adaptere unaokolo, baš kao što radite sa adapterima za napajanje kada idete na put. Horor!
Da bi se to sprečilo, glavni igrači u industriji odlučili su da se udruže i razviju zajednički standard, kako bi svi uređaji mogli da komuniciraju bez problema. Godine 1998. formirali su Posebnu interesnu grupu (SIG). Prvi članovi SIG-a su bili Ericsson, IBM, Toshiba, Intel i Nokia. Izgledalo je kao da će uspeti da dođu do zajedničkog standarda. Trebalo im je samo dobro ime za to.
Unesite Bluetooth… srednjovekovnog kralja?
Intelov inženjer Jim Kardach je bio taj koji je zvanično predložio ime. Odlučio se o tome nakon večeri provedene u piću sa drugim inženjerom, Svenom Matisonom iz Ericssona.
Matison je Kardahu ispričao o kralju po imenu Harald Gormson, koji je nekada vladao Danskom i Norveškom. Kraljev nadimak? „Blatand“, što se doslovno prevodi kao „Bluetooth“. Pretpostavlja se da ga je dobio jer je imao zub koji se činio plavim. Druga teorija je da je hodao okolo u skupoj plavoj odeći koja je naglašavala njegovo kraljevsko poreklo, a postoji još nekoliko teorija, ali nijedna nije dokazana – jasno je samo da nadimak stoji.
Kakve veze ima kralj iz srednjeg veka sa današnjim bežičnim komunikacijama?
Kardachovo rezonovanje je bilo sledeće: Baš kao što je Harald u to vreme ujedinio Skandinaviju, Bluetooth bi ujedinio bežične standarde kasnih 1990-ih. Članovi SIG-a su se složili da koriste „Bluetooth“ kao ime projekta, sa namerom da kasnije pronađu pravi naziv za tehnologiju. Na kraju se zadržao naziv „Bluetooth“, a ostalo je – kako kažu – istorija.
Logo Bluetootha spoj je dve rune koje su na severu Evrope u to doba bile izuzetno popularne, a sastoji se od runa njegovih inicijala.
Kralj Harald ujedinio je Norvešku i Dansku baš kao što Bluetooth tehnologija ujedinjuje, na primer, mobilne telefone i računare.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.