logo transparend vojvodina uzivo

Kako funkcioniše drenaža zemljišta

Iako postoji više od dva tipa drenažnih sistema koji se koriste u poljoprivredi, možemo ih podeliti u dva glavna tipa: površinska drenaža i podzemna drenaža.

Površinska drenaža je uklanjanje viška vode sa površine tla. Podpovršinska drenaža je uklanjanje vode iz zemljišta.

U svrhu sprečavanja zalivanja površinskih voda i kontrole oticanja bez izazivanja erozije, površinska drenaža je u nekim slučajevima najjeftinija i najlakša opcija. U ovom sistemu, višak vode sa površine tla se uklanja oticanjem preko prirodno ili veštački nagnutog tla prema površinskim uvalama, plitkim jarcima i travnatim vodenim tokovima.

Površinska drenaža možda neće biti dovoljna ili praktična na slabo dreniranim zemljištima gde je nivo vode prirodno blizu površine zemlje. U ovim slučajevima, perforirane plastične cevi se zakopavaju u zemlju kako bi se uklonio višak vode i spustio nivo vode. Ova praksa se naziva podzemna drenaža. U ovom sistemu, perforirane odvodne cevi mogu da se instaliraju u nasumičnom ili paralelnom rasporedu, pri čemu je ovaj drugi češći od ove dve poslednjih godina. Nasumični raspored je uobičajen u brdovitim predelima gde površinska drenaža obezbeđuje dovoljno drenaže za terenske operacije na većem delu polja, osim u izolovanim depresijama gde je uklanjanje viška vode potrebno za jednoobrazne terenske operacije. U pojedinim slučajevima površinski ulazi (otvoreni ulazi) su povezani sa podzemnim drenažnim sistemom u delovima polja gde postoji potreba za bržim uklanjanjem vode sa površine zemljišta.

Foto: pixabay

U nekim glinovitim zemljištima gde površinska drenaža nije dovoljna i postavljanje podzemne drenaže je neekonomično, drenažni odvodi se mogu koristiti kao kratkoročno i jeftino sredstvo za odvođenje viška vode sa polja. Ova praksa je uobičajena u Irskoj, Velikoj Britaniji, Australiji i Novom Zelandu.

Da bismo bolje razumeli podzemnu drenažu, moramo razumeti komponente ciklusa vode na polju. Komponente ciklusa vode u polju sa podzemnom drenažom se sastoje od padavine, isparavanje, transpiracija, infiltracija, površinsko oticanje, bočna curenja, duboka perkolacija, kapilarno podizanje, skladištenje (na površini i unutar profila) i drenažno pražnjenje. Padavine su primarni izvor vode za korišćenje useva. Kako padavine padaju na tlo i useve, deo njih isparava, a deo se infiltrira u zemljište da bi izgradio nivo vode u profilu zemljišta. Deo vode se zadržava u zemljištu kao skladište vode.

Kombinacija isparavanja i transpiracije naziva se evapotranspiracija. Kada količina padavina premaši kapacitet infiltracije zemljišta, voda počinje da se akumulira na površini, a sa nagnutim poljem će se generisati površinsko oticanje. Voda u zemljišnom profilu se kreće prema jarku kroz bočno proticanje. Podzemni drenažni sistem pomera vodu iz profila tla u drenažni jarak ili prijemni tok.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.