“Siromašni u Brazilu biraju između plaćanja struje i hrane, nemački proizvođači pšenice ne mogu da pronađu đubrivo koji se proizvodi od prirodnog gasa, raste strah da će Evropa morati da štedi struju, ako zima bude hladna”. Ovako je američka agnecija OAP opisala razmere enertgetske krize u Evropi
Aleksandar Petrović je ocenio da se svetska energetska kriza trenutno ne utiče na Srbiju jer privreda ima godišnje ugovore o nabavci struje, koji ističu 31. decembra.
“Verujem da je 80-90 odsto i dalje na starom cenovniku. Cena gasa koju Srbija plaća Gaspromu je i dalje ista, ta formula nam odgovara trenutno, ali ugovor ističe krajem godine i pregovora se o tome. Ostane li stara formula i bude nova cena, gas će sigurno poskupeti, on se vezuje za cenu nafte, što znači da će od 1. januara otići na preko 400 dolara”.
Izvor: Print screen Euronews
Izvor: Print screen Euronews
Jovović je ocenio da se u svetu dešava nova industrijska revolucija, koja će biti manje prljava.
“Cena gasa je podigla cenu struje. Jasno je da u narednom periodu situacija će biti na neki način relativno alramanta, ali nalazimo se usred jedne velike industrijske revolucije.
Izvor: Print screen
Podsećanja radi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je početkom oktobra da će Srbija tokom predstojeće zimske sezone imati dovoljno struje i gasa za svoje potrebe. Predsednik Vučić je tada rekao i da građani ne treba da brinu jer država ima dovoljno rezervi prirodnog gasa, kao i da smo od zemlje koja kupuje prirodni gas postali i zemlja kroz koju prolazi gasovod i koja snabdeva druge države. Predsednik Vučić je takođe rekao da će on učiniti sve, u pregovorima sa predsednikom Rusije, da se cena gasa, bar za domaćinstva ne poveća do kraja grejne sezone 2022. Takođe je ocenio je da su razlozi nastupajuće energetske krize „uvođenje karbon takse“ i to što su „svi želeli da podignu industrijske kapacitete u februaru i martu jer su pomislili da izlaze iz glavnog talasa korone“.
Republika Srbija uspešno se bori sa energetskom krizom. U aprilu ove godine u Srbiji je usvojen i novi Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije zahvaljujući kojem je, na primer, procedura za postavljanje solarnih panela za domacinstva umnogome pojednostavljena. Podsticaj za ugradnju panela dalo je i Ministarstvo rudarstva i energetike, koje će preko jedinica lokalnih samouprava zainteresovanim građanima subvencionisati 50 odsto troškova.