Kako društvene mreže utiču na samopouzdanje?

Drušvene mreže su deo naše svakodnevnice. Često se zapitamo kako smo uopšte funkcionisali pre njih. To se posebno odnosi na mlađe generacije, koje su od detinjstva usmerene na ovaj vid komunikacije. Činjenica je da su društvene mreže umnogome olakšale život – omogućile su nam da budemo lako u kontaktu sa ljudima, čak i sa onima koji su nam daleko, da pronađemo “izgubljene” prijatelje, besplatno se reklamiramo, podelimo važne informacije…
Foto: nsplash/Rasheed Kemy

Na društvenim mrežama svi težimo da sebe predstavimo u najboljem svetlu i, u skladu sa tim, malo “ulepšamo” stvarnost. Slike provlačimo kroz razne filtere i aplikacije, kako bismo izgledali najbolje moguće i delimo samo najlepše trenutke sa svojim prijateljima. Upravo ta izloženost velikom broju različitih, i vrlo često, nerealnih informacija, dovodi i do problema sa samopouzdanjem.

Psiholozi tvrde da problem sa samopouzdanjem nastaje kada od sebe očekujemo previše, odnosno, kad pred sebe postavimo ciljeve, koji su nam, bar u datom momentu, nedostižni. Tu vidimo uticaj savršenih života sa Instagrama, koje gledamo svakodnevno, a koji u nama bude pitanja: Zašto ja ne izgledam tako? Zašto ja ne živim tako?

Foto: unsplash/Joshua Rawson Harris

Iako je većina nas svesna da je Instagram samo “vrh ledenog brega” i da je to samo delić nečijeg života, vrlo često i ulepšan, osobe koje nisu sigurne u sebe, svakodnevnom konzumacijom ovakvog sadržaja, postaju još nesigurnije, bez da se ijednog trenutka zapitaju: A ima li i taj neko težak dan?

Poređenje sa drugima je društveno uslovljena stvar, a društvene mreže su dodatno pojačale tu kompetitivnost, plasiranjem savršenih života. Zbog toga se danas sve veći broj ljudi, koji imaju niže samopouzdanje, često zapita: Koliko zapravo vredim?

Ono od čega bi svako od nas trebalo da krene kako bi odgovorio na ovo pitanje je samoprihvatanje, a prva afirmacija na tom putu bi trebalo da bude: Dovoljno sam dobar/ra, iako postoji neko bolji.

 

Međutim, važno je shvatiti da društvene mreže nisu uzrok nesigurnosti, one samo mogu biti okidač za njihovo isplivavanje na površinu. Potrebno je otkriti uzrok nesigurnosti i raditi na njemu.

Kada shvatimo da problem treba da rešavamo sami, postupno, postaće nam mnogo lakše da konzumiramo sadržaj kojem smo svakodnevno izloženi, a da nas on ne pogodi. Ukoliko je potrebno, može se i napraviti distanca od društvenih mreža na neko vreme, da se tuđi životi ostave po strani, kako bismo se fokusirali na svoj i rad na sebi.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.