Priroda nudi rešenja čak i za dosadne zujeće napasti.
Veče je idealno, vi uživate u zalasku sunca pored reke, ali… Roj komaraca kruži oko vas i vi bezuspešno pokušavate da se odbranite.
U apotekama i prodavnicama nudi se niz repelenata, što za decu, što za odrasle, ali kako su štetni za komarce mnogi nisu potpuno neškodljivi za ljude. Zato je najbolje da se okrenete prirodi jer ona nudi rešenje čak i za dosadne zujeće napasti.
Postoji nekoliko efikasnih prirodnih sredstava koja se često koriste kao repelenti protiv komaraca:
Ulje čajevca
Ulje čajevca ima prirodna repelentna svojstva. Može se koristiti razblaženo s baznim uljem, poput kokosovog ulja, i naneti na kožu kako bi se odbili komarci.
Eterično ulje lavande
Eterično ulje lavande ima prijatan miris, ali komarci ga ne vole. Može se naneti na kožu ili dodati u difuzor kako bi se stvorila mirisna barijera protiv komaraca.
Limun i karanfilić
Komarci ne vole miris limuna i karanfilića. Možete napraviti prirodni repelent tako što ćete ubosti karanfiliće u polovinu limuna i postaviti ih na tanjir u blizini mesta gde boravite.
Sirće
Miris sirćeta može odbiti komarce. Napravite rastvor od jednakih delova vode i sirćeta i stavite ga u sprej bočicu. Možete ga koristiti kao sprej za telo ili prostor.
Bosiljak
Bosiljak ima prirodna svojstva odbijanja komaraca. Možete držati saksiju s bosiljkom na terasi ili u blizini otvorenih prozora kako biste smanjili broj komaraca.
Ulje nimeta (neem)
Često koristi kao prirodni repelent protiv komaraca sa efikasnošću od čak 90, 26 odsto, kako kažu neka istraživanja. Ulje nimeta ima jak miris koji odbija komarce i može pomoći u smanjenju njihove aktivnosti.
Ulje nimeta se može naneti direktno na kožu, razblaženo s baznim uljem, ili se može koristiti u obliku spreja. Međutim, važno je napomenuti da ulje nimeta može biti koncentrisano i iritirati kožu, pa je preporučljivo prvo testirati ga na malom delu kože kako biste proverili eventualnu reakciju.
Takođe, ulje nimeta je dostupno i u obliku sapuna ili losiona, koji takođe mogu biti korisni u odbijanju komaraca. Međutim, efikasnost ulja nimeta može varirati kod različitih osoba, pa je možda potrebno isprobati više prirodnih repelenata kako biste pronašli onaj koji vam najbolje odgovara.
Koliko često ih treba nanositi za efikasnu zaštitu?
Preporučuje se da se ova sredstva nanose otprilike na svaka dva sata ako ste napolju i izloženi ste komarcima.
Ipak, koliko ćete ih često nanositi može zavisiti od nekoliko faktora, kao što su konkretno sredstvo koje koristite, spoljašnji uslovi, intenzitet komaraca u vašem području i lična osetljivost na komarce.
Evo nekoliko smernica koje mogu biti korisne:
Uvek pratite uputstva proizvođača
Svako prirodno sredstvo ima svoje specifične preporuke o tome koliko često treba nanositi. Obavezno pročitajte uputstva proizvoda i sledite preporučene smernice.
Osvežavajte zaštitu prema potrebi
Ako primetite da je efekat sredstva za odbijanje komaraca slabiji, ponovno ga nanesite prema potrebi. U zavisnosti od okolnosti, to može biti svakih nekoliko sati ili češće ako ste izloženi većem broju komaraca.
Pojačajte zaštitu u sumnjivim područjima
Ako se nalazite na mestima s visokom populacijom komaraca ili područjima s poznatom prisutnošću komaraca koji prenose bolesti, razmotrite češće nanošenje ili upotrebu više od jednog prirodnog sredstva za odbijanje komaraca kako biste pojačali zaštitu.
Razmotrite dodatne mere
Pored nanošenja prirodnih repelenata, koristite i druge mere zaštite od komaraca, kao što su nošenje odeće s dugim rukavima i nogavicama, spavanje pod mrežicom protiv komaraca i izbegavanje područja s visokom vlažnošću ili stajaćom vodom.
Treba imati na umu da efikasnost prirodnih repelenata može varirati kod svakog pojedinca i u različitim uslovima. Njihova dejstva mogu varirati od osobe do osobe i od situacije do situacije. Takođe, neka od ovih sredstava mogu izazvati iritaciju kod nekih ljudi, pa je preporučljivo prvo testirati ih na malom delu kože pre opsežne upotrebe.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.