Kako da putovanje sa prijateljima prođe bez konflikta

Planiranje putovanja sa grupom prijatelja je uvek uzbudljivo. Svako se raduje provođenju vremena sa bliskim ljudima, na novom mestu i bez svakodnevnih obaveza. Početak odmora je sjajan, svi se dobro provode i oseća se generalna euforija i radovanje iskustvu.

Međutim, različiti „stilovi odmaranja“ svakog člana grupe mogu postati izazov. Na primer, neko želi da se probudi veoma rano, kako bi „iskoristio ceo dan“ i obišao što više mesta. S druge strane, neko više voli da spava duže, da bi bio odmoran da laganim tempom obilazio novo mesto.

Mnoge razlike u preferencama i navikama mogu dovesti do ozbiljnih konflikta u grupi, zato što je svako uložio određeno vreme i novac i ne želi da isključivo prihvata tuđe predloge i želje. Pored toga, javlja se dodatna frustracija, jer putovanje koje je trebalo da bude zabavno i opuštajuće postaje stresno, a u ekstreminijim slučajevima može doći i do ozbiljnih, dugoročnih negativnih posledica na odnose.

Kako možemo sprečiti ovakve probleme i sukobe prilikom putovanja u grupi? Iako nekada deluje kao da je konflikt neizbežan, postoji nekoliko načina da se situacija popravi ili spreči pred sam put:

Ciljevi odmora

Kako bi se bilo koja situacija bila razrešila, najvažnija je komunikacija. Neophodno je razovarati sa svima i zaključiti koje su želje svakog pojedinca. Bitno je da se odluči koja mesta se posećuju, da li će odmor biti „aktivan“ (planinarenje, šetnje, redovno razgledanje) ili više opušten, koje znamenitosti bi trebalo da se pogledaju…

Kada svako izjasni sopstvene želje, onda je najbolje pronaći kompromise i izdvojiti nekoliko generalnih smernica i ideja. Svako bi trebalo da se oseća kao da su njegovi zahtevi uvaženi, ali i da je ispoštovao ostatak grupe i pomogao u smišljanju plana. Takav „sastanak“ je najbolje obaviti pre donošenje konačne odluke o destinaciji.

Individualne potrebe

Kada se napravi dogovor oko mesta i atrakcije, dobro je napraviti brzu procenu svačijeg pristupa odmoru, kao i svim drugim navikama ili potrebama koje bi mogle uticati na iskustvo. Da li će se ustajati rano ujutru ili ostati napolju do kasno u noć? Da li je nekome neophodno da održava svoje fitnes navike, da li je nekome potrebna popodnevna pauza svakog dana, kako bi uveče nastavio razgledanje?

Neophodno je uvažiti svačije potrebe, koje uglavnom zavise od godina, zdravstvenog stanja ili životnih navika. Na primer, ako se navike jedne polovine grupe više poklapaju, onda je u redu razdvojiti se kada je to neophodno.

Fotografije i društvene mreže

Za nekoga, savršen trenutak je onaj koji se ne treba fotografisati i postavljati na društvene mreže. Za drugoga, beleženje najlepših momenata sa putovanja i deljenje sa drugima je deo uživanja. Iako deluje kao mala stvar, nesuglasice oko digitalnog beleženja putovanja nekada mogu biti pravi izazov. Zbog toga je dobro definisati određeni bonton vezan za tehnologiju tokom odmora, kako bi se izbegli mogući problemi.

Vežbanje fleksibilnosti

Ponekada, predlog prijatelja (koji nam inače ne bi bio prvi izbor) može zapravo da bude sjajna preporuka koju smo ranije prevideli. Takvo iskustvo eventualno može postati lepa uspomena. Nije uvek potrebno držati se strogog rasporeda razgledanja i aktivnosti, jer spontane odluke najčešće budu vrlo zabavne i mogu pomoći u generalnom poboljšanju atmosfere.

Šta je navažnije

Na kraju, važno je podsetiti se zašto smo odlučili da odemo na odmor sa grupom dragih ljudi. Pre svega, to bi trebalo biti zabavno iskustvo, koje ćemo rado pamtiti i koje će nas još više povezati sa prijateljima. Sigurno je da će povremeno doći do neslaganja, pogotovo kada je u pitanju veća grupa, ali na kraju je najbolje zapamtiti da se uvek može pronaći rešenje za svaki mali konflikt i da takvi trenuci ne bi trebalo da oduzmu sve pozitivne strane odmora.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.