Kako da pripremite kožu za letovanje

Leto je na pragu i konačno se bliži vreme odmora i uživanja u sunčevim zracima. Ipak, pre nego što se uputite ka plaži, neophodno je da pripremite kožu kako biste joj omogućili da bude zdrava i blistava tokom celog leta. Evo korisnih saveta:
Hdrirajte se iznutra i spolja
Pre nego što krenete na put, pobrinite se da vaš organizam bude hidriran. Pijte dovoljno vode kako biste održali prirodnu vlažnost kože. Takođe, možete koristiti hidratantne losione i kreme kako biste nahranili kožu spolja. Birajte proizvode bogate hranljivim sastojcima kao što su hijaluronska kiselina, glicerin ili prirodna ulja, poput kokosovog ili bademovog ulja, prenosi Krug zdravlja.
Ne zaboravite na eksfolijaciju

Pre odlaska na letovanje važno je da oslobodite kožu od mrtvih ćelija kako biste dobili zdrav i blistav ten. Koristite blage pilinge ili eksfolijante, koji će ukloniti sloj mrtvih ćelija i poboljšati teksturu kože. Redovna eksfolijacija pomaže i u pripremi kože za ravnomerno tamnjenje na suncu.

Ishranom do savršenog tena

Dermatolozi preporučuju da se nekoliko nedelja pre odlaska na odmor ishrana bazira na namirnicama bogatim antioksidansima, poput vitamina E i C, beta karotena, selena i kalcijuma. Ovi nutrijenti podižu otpornost ćelija kože na delovanje UV zračenja. Da biste bili sigurni u to da unosite dovoljno hranljivih sastojaka, u jelovnik uvrstite što više crvenog, žutog i zelenog povrća i voća.

Neki od izvora beta karotena u ishrani su šargarepa, paprika, spanać i brokoli. Navedene namirnice su bogate ovim sastojkom, koji se pretvara u vitamin A u organizmu. Vitamin A je važan za očuvanje zdravlja kože i pomaže u zaštiti od oštećenja izazvanih suncem.

Takođe, namirnice poput kivija, limuna i lisnatog povrća sadrže vitamine C i E. Vitamin C je moćan antioksidans koji pomaže u neutralizaciji slobodnih radikala i održavanju kolagena, važnog za elastičnost kože. Vitamin E takođe ima antioksidativna svojstva i pomaže u zaštiti kože od oštećenja izazvanih suncem.

Pored navedenih namirnica, u ishranu bi bilo dobro da uključite i namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama, jer one imaju protivupalna svojstva i pomažu u održavanju hidratacije kože. Nalaze se u masnoj ribi, poput lososa, skuše i sardine, ali ih takođe možete pronaći i u orasima, lanenom semenu i čija semenkama.

Zeleni čaj za sjajan ten

Zeleni čaj ima brojne dobrobiti za zdravlje kože. Poznat je po tome što je bogat antioksidansima, posebno polifenolima, koji igraju ključnu ulogu u zaštiti kože od oštećenja izazvanih suncem i drugih štetnih faktora. Ovi antioksidansi pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala, koji mogu izazvati oksidativni stres i oštećenja kože.

Protivupalna svojstva zelenog čaja takođe su korisna za kožu. Ona pomažu u smirivanju upala, što može biti posebno korisno kod stanja kao što su akne, ekcemi ili iritacije. Pijenje zelenog čaja može pomoći u smanjenju crvenila i oteklina, te umiriti kožu.

Zeleni čaj može pomoći i u hidrataciji kože. Redovna konzumacija zelenog čaja poboljšava vlažnost kože i održava je hidriranom, a samo dobro hidrirana koža može biti glatka, elastična i sjajna.

Stvaranje melanina pomoću krema

Melanin je pigment koji se prirodno proizvodi u koži kao odgovor na izlaganje sunčevim zracima. On štiti kožu od UV zračenja, apsorbuje zrake i pomaže u sprečavanju oštećenja kože. Kreme koje podstiču stvaranje melanina pomažu u održavanju i pojačavanju ovog procesa.

Ove kreme se koriste kao priprema za sunčanje. Sadrže sastojke poput tirozina, riboflavina i adenozin trifosfata. Treba ih koristiti nedelju dana pre izlaganja sunčevim zracima kako bi se stvorila dovoljna količina melanina i koža pripremila za sunčanje.

Važno je napomenuti da ove kreme treba razlikovati od krema za samopotamnjivanje. Kreme za samopotamnjivanje ne podstiču stvaranje melanina, već koriste hemijske reakcije na površini kože kako bi joj dale preplanuli izgled. One ne pružaju istu zaštitu od sunčevih zraka kao kreme koje stimulišu stvaranje melanina.

Kada koristite kreme koje podstiču stvaranje melanina, važno je pridržavati se uputstava proizvođača i primenjivati ih baš onako kako piše. Ove kreme mogu biti korisne kao dodatak zaštiti od sunca, ali ne zamenjuju upotrebu kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) i ostalih mera zaštite od sunca.

 

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.