Prehlade, crevne i ostale virusne bolesti možda su izostale u poslednje dve godine zbog nošenja maski, održavanja fizičkog distance i ostalih pandemijskih ograničenja, ali ove zime mogle bi da se vrate.
Vakcinacija protiv kovida i gripa mogu da pomognu, ali možete da učinite još štošta kako biste ojačali imunski sistem u borbi sa infekcijama.
Pijte dovoljno vode
Premali unos vode slabi prirodnu barijeru sluznice grla, ždrela i nosa, tvrdi Ingo Frobose, profesor na sportskom univerzitetu u Kelnu.
U isto vreme slabi i plućno tkivo, a to patogenima olakšava život.
Na svaki kilogram telesne težine trebalo bi da popijete 30 mililitara tečnosti u toku dana, po mogućnosti vode ili nezaslađenog čaja. Ako ste, na primer teški 70 kilograma, to znači da vam je potrebno 2,1 litar tečnosti dnevno.
Frobose kaže da je s tim najbolje početi odmah ujutru i stvoriti naviku da se odmah nakon ustajanja popije velika čaša vode.
Jedite namirnice bogate gvožđem, cinkom i selenom
Semenke susama, semenke bundeve, ovas i sočivo imaju nešto zajedničko – obiluju dovoljnim količinama govožđa i cinka. Ti mikronutrijenti mogu da obezbede dobru funkciju T ćelijama koje otkrivaju viruse u telu.
I selen pomaže našoj telesnoj odbrani i može se pronaći u žumancetu, kikirikiju, celovitim žitaricama i skuši.
Frobose tvrdi da uz zdravu, ali raznovrsnu ishranu nikakvi suplementi nisu potrebni.
Pronađite vreme za odmor
Stres šteti telu, pa tako i imunskom sistemu. On smanjuje broj imunskih ćelija u krvi.
To je dodatan razlog da našem organizmu priuštimo redovan odmor. Čak i nekoliko minuta odmora snižava nivo stresa.
Vežbajte
Vežbanje je itekako korisno, ne samo zato da vam jača imunski sistem već i popravlja raspoloženje.
Ali Frobose savetuje da se ne prenaprežete. Umesto toga odaberite ono što vam najviše odgovara, bilo da je reč o trčanju ili laganoj šetnji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.