Kako će šesti paket sankcija protiv Rusije uticati na ekonomiju?

Embargo na naftu iz Rusije doprine će problemima sa kojima se već suočavaju i Rusija i Evropa, upozoravaju analitičari.

“Zbog zabrane uvoza nafte iz Rusije, koju je Evropska Unija uvela ove nedelje u okviru šeste runde sankcija u vezi sa Ukrajinom, inflacija u Evropi će nastaviti da raste”, izjavio je Guntram Volf, šef briselskog istraživačkog centra Bruegel.

Za Evropu bi to moglo da znači „najgore od svih svetova“, jer će preduzeća i potrošači patiti od rasta cena nafte. Ekonomista takođe očekuje „značajan gubitak kupovne moći“ u celom bloku, a vlade će verovatno pokušati da ublaže cenovni šok popustima na gorivo, smanjenjem poreza i podrškom dohotku, što će samo povećati dug.

Situacija bi takođe mogla da poveća pritisak na Evropsku centralnu banku, kaže Volf, koja će morati da podigne kamatne stope kako bi stavila inflaciju pod kontrolu, a da pritom pazi da premije rizika za visoko zadužene zemlje poput Italije ili Grčke ne postanu prevelike.

Analitičar je primetio da će se Rusija takođe suočiti sa poteškoćama, jer će gubitak Evrope kao kupca dugoročno smanjiti prihode od nafte. Analitičari predviđaju da bi profit zemlje mogao pasti za 60 do 80 milijardi evra godišnje.

Međutim, Fatih Birol, šef Međunarodne agencije za energetiku, očekuje da će Rusija pojačati napore da preorijentiše svoj izvoz, posebno u svetlu činjenice da do kraja godine neće biti zabranjene isporuke nafte tankerima.

„Kompanije neće čekati do poslednjeg trenutka, već će se preorijentisati i neće produžavati ugovore koji ističu“, rekao je on i dodao da će Rusija tražiti nove kupce, najverovatnije u Aziji. Na duge staze, prema izveštaju, Evropa bi mogla da dobije ruske naftne proizvode indirektno iz regiona.

Analitičari kažu da će biti potrebno vreme da embargo ima efekta, a činjenica da je produžen na naredne mesece daće i Evropi i Rusiji šansu da prilagode svoju politiku i izbegnu neke od potencijalnih posledica.

„Kada sve mere za koje je odlučeno budu sprovedene, embargo bi mogao da postane problem za Rusiju. Ali predstoji još dug put“, rekao je Steffen Bukold, šef analitičke kompanije Energi Comment.

EU je u petak odobrila šestu rundu sankcija Rusiji, koja uključuje embargo na naftu. Države članice imaju šest meseci da zaustave uvoz ruske nafte bilo morem ili naftovodom i osam meseci da prekinu kupovinu „drugih rafinisanih naftnih derivata“. Međutim, postojaće privremeni izuzetak za zemlje članice koje više zavise od ruske energije, kao što su Češka, Mađarska i Bugarska.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.