SRBIJA – Osnovne carine od 10 odsto za celokupni uvoz u Sjedinjene Američke države stupile su danas na snagu, dok će 9. aprila na snagu stupiti i recipročne carine za približno 60 zemalja među kojima je i Srbija. Roba iz naše zemlje opterećena je sa 37 procenata, a upućeni kažu da će to uticati na poslovanje namenske i automobilske industrije. Takođe, imaće indirektan uticaj i na našu poljoprivredu, pri čemu će poslovanje u tom sektoru najviše zavisiti od odnosa Evropske unije i Amerike.
Kada se stvore povoljni agroekološki uslovi poljoprivrednici će početi setvu kukuruza, suncokreta i soje. Ratari u vojvodini nadaju se boljoj proizvodnoj godini ali istovremeno strepe za cene merkantilne robe zbog aktuelnih dešavanja u svetu.
Ratar Nikica Lazić iz Sombora kaže da prati aktuelna dešavanja i da očekuje mogućnost ostvarenja bolje cene za domaću soju .
„Čuli smo da bi trebale biti bolje cene za soju ali videćemo kada počne kombajniranje. Trebala bi nam jedna godina da nam bude dobra da se izvučemo malo od ove tri četiri loše godine“, rekao je Nikica Lazić
Geopolitičke prilike u svetu i uvođenje carinskih barijera imaće uticaja na poslovanje svih u lancu snabdevanja od proizvođa, otkupljivača do izvoznika agrarnih roba smatra, komercijalni direktor u kompaniji Agrikom u Somboru Srđan Janković. Kada je reč o tarifama, od strane Amerike, Janković očekuje da će recipročnim merama evropska Unija na njih odgovoriti .
Očekujemo da će oni odgovoriti sa carinama na poljoprivredne proizvode koje uvoze oni iz Amerike i tu postoji jedna šansa za naše uljarice i tu mislim na soju jer mi tu imamo prednost u odnosu na sve proizvođačke regije jer proizvodimo genetski nemodifikovanu soju i tu vidim šansu za naše poljoprivredne proizvođače“, rekao je Srđan Janković
Kako će izgledati trgovanje žitaricama i uljaricama u novim tržišnim okolnostima teško je predvideti, a na ratarima je da kvalitetno obave prolećnu setvu i da se nadaju boljim agroekološkim prilika u proizvođači ratarskih kultura.