NOVI SAD – Plan generalne regulacije Petrovaradina sa Petrovaradinskom tvrđavom, na preko 100 strana, sa brojnim grafičkim prikazima, izložen je na javni uvid u periodu od 29. aprila do 28. maja ove godine.
Za sve zainteresovane, Plan je dostupan na sajtu JP „Urbanizam“ Zavod za urbanizam Novi Sad.
Uvid u Plan je moguće izvršiti i u prostorijama ovog javnog preduzeća svakog radnog dana u periodu od 9 do 14 časova, kao i u MZ Petrovaradin, Podbara i Liman.
Imajući u vidu značaj i obim Plana, mi smo ovog puta izdvojili za vas njegove najvažnije segmente.
Pre svega, korisno je znati da je Planom obuhvaćen prostor od 890,55ha, koji je namenjen je za: porodično stanovanje, opštestambene zone, višeporodično stanovanje, opštegradski centar, Petrovaradinsku tvrđavu, sportski centar, Radnu zonu „Istok“, radnu zonu mešovitih namena, škole, parkove, groblja, površine za hidrotehničke zahvate i preradu otpadnih voda, zaštitno zelenilo, saobraćajne i vodene površine.
Plan je podeljen u pet prostornih celina, sa označenjem namene i sadržaja prostora koji je obuhvaćen datim celinama.
Prostorna celina 1 – Petrovaradinska tvrđava sa okruženjem
Prostornu celinu Petrovaradinska tvrđava sa okruženjem čine zone: Tvrđava sa podgrađem i zona neposrednog prostornog i funkcionalnog zaleđa (najveći deo Starog Majura i deo Trandžamenta).
Ova prostorna celina je Generalnim planom namenjena za Petrovaradinsku tvrđavu, opštestambene zone, opštegradski centar, park, groblje i površinu za hidrotehničke zahvate (rezervoar vode „Trandžament“).
Namena Petrovaradinska tvrđava podrazumeva raznovrsne centralne funkcije (obrazovanje, kultura, zabava), rekreaciju, ali i stanovanje koje može biti zastupljeno do 30 % u odnosu na druge namene.
U okviru ove prostorne celine nalaze se postojeći Varadinski most, drumsko – železnički most na mestu nekadašnjeg Žeželjevog mosta i planirani pešačko – biciklistički most na trasi nekadašnjeg Mosta Franje Josifa.
Prostorna celina 2 – naselje Petrovaradin
Ovu prostornu celinu čine deo Starog Majura, Novi Majur i južni deo Trandžamenta.
Ova prostorna celina je pretežno namenjena porodičnom i višeporodičnom stanovanju, opštestambenim zonama, srednjoj školi, a nešto manje, opštegradskom centru
Prostorna celina 3 – radna zona „Istok“
U ovoj celini, oko 70 % površine je namenjeno poslovanju, a 30 % komunalnim površinama (prečistač otpadnih voda).
Prostorna celina 4 – naselje Sadovi
rostor Sadova čini zona preovlađujućeg porodičnog stanovanja između pruge Beograd – Novi Sad – Subotica, odbrambenog nasipa „Marija Snežna“ i Rokovog potoka.
Prostorna celina 5 – Petrovaradinska ada i deo Dunava
Petrovaradinska ada je prostor uz obalu Dunava ograničen prugom Beograd – Novi Sad – Subotica, trasom obilaznice oko Petrovaradina definisane Prostornim planom Grada Novog Sada. Ova celina je namenjena površinama za hidrotehničke zahvate sa postrojenjem za preradu vode, zaštitnom zelenilu i vodenim površinama (reka Dunav).
Petrovaradinska tvrđava sa podgrađem
Kao najznačajniji kulturno- istorijski spomenik obuhvaćen ovim planom izdvaja se Petrovaradinska tvrđava. Predviđa se potpuno očuvanje istorijskog sklopa i svih originalnih delova kompleksa.
Prostor Gornje tvrđave i Hornverka se planira bez kolskog saobraćaja i parkiranja, a rešenje treba usmeriti na ekološki prihvatljiv način: efikasan javni prevoz unutar kompleksa i planiranje niza parkinga i garaža za vozila posetilaca i drugih korisnika prostora u obodnom delu tvrđave ili neposrednom okruženju.
U okviru Podgrađa zadržava se namena vojne bolnice dok se ne stvore funkcionalni, prostorni i drugi uslovi za njeno izmeštanje.
Novi most i tunel
Kao što je naš portal već ranije pisao, u obuhvatu ovog plana je i budući pešačko – biciklistički most, u podgrađu Tvrđave.
Naime, planira se obnova mosta na trasi nekadašnjeg mosta Franje Josifa i revitalizacija tunela ispod tvrđave sa pristupnim saobraćajnicama. Most se planira na postojećim stubovima.
Mostovska konstrukcija i pristup do tunela, planiraju se kao oblikovno svedene i nenametljive, namenjene pešačko-biciklističkim kretanjima uz mogućnost manjih proširenja u funkciji odmorišta i panoramskog razgledanja.
Pristupne zone mostu sa bačke strane grada podrazumevaju pešačko-biciklističke veze sa Sunčanim kejom, odnosno Kejom žrtava racije, i Bulevarom cara Lazara.
Sa sremske strane, planiraju se pešačko-biciklističke veze sa Kameničkim putem, odnosno sa tvrđavom u celini i naseljem Petrovaradin na ulazu u tunel u zoni Lovotursa.
U tunelu se planira vertikalna komunikacija sa gornjim platoom Gornje tvrđave. Tačan položaj vertikalnih komunikacija (lift i stepenište) treba utvrditi na osnovu položaja postojećih podzemnih struktura, a nadzemno, planirati ga u zoni nekadašnje stražare u Gornjoj tvrđavi, koja je planirana za obnovu.
Osim kao pešačko-biciklistička komunikacija, tunel je planiran kao promotivno-izložbeni prostor posvećen istoriji Petrovaradinske tvrđave.
Tunel sa druge strane izbija na kompleks ispred „Lovotursa“, kojim je planiran za turizam i ugostiteljstvo.
Nove predškolske ustanove
U obuhvatu Plana nalaze se dve postojeće predškolske ustanove, sa mogućnošću njihovog proširenja, dogradnjom i/ili nadogradnjom objekata.
Vrlo bitna informacija jeste da su planirani novi objekti predškolske ustanove u Petrovaradinu, i to: na prostoru Starog Majura, Sadova i Trandžamenta, a moguće su i u drugim delovima prostora obuhvaćenog Planom.
Planirani kompleksi osnovnih škola
Na planskom području se nalaze dva postojeća kompleksa osnovnih škola koji pripadaju Osnovnoj školi „Jovan Dučić“.
Međutim, planirane su tri nove osnovne škole: dve u Novom Majuru i jedna na području Sadova.
Maksimalna dozvoljena spratnost planiranih objekata osnovnih škola iznosi P+2.
Planirana nova srednja škola
Na području u obuhvatu Plana nema postojećih objekata srednjih škola, a planiran je objekat srednje škole u Palmotićevoj ulici, u istočnom zaleđu Preradovićeve ulice.
Proširenje Doma zdravlja Petrovaradin
U Ulici Jože Vlahovića broj 8, nalazi se kompleks zdravstvene ustanove Doma zdravlja, u čijem je sklopu i Apotekarska ustanova Novi Sad.
Planirano je proširenje kompleksa Doma zdravlja za oko 1300 m2 na susedne parcele, kao i dogradnja postojećeg objekta Doma zdravlja do spratnosti P+2.
Novi parkovi i zelene površine
Na području obuhvata Plana, planira se uređenje sportskog parka u naselju Sadovi. Područje namenjeno za sportski park nalazi se u severoistočnom delu Sadova, uz nasip Marija Snežna.
Planira se i novi tematski park na Trandžamentu. Tematski park će obuhvatati površinu oko 13 ha zemljišta, na području bivšeg pozajmišta i objekata ciglane IGM „Sloga“ na Trandžamentu.
Sadržaji tematskog parka podrazumevaju formiranje izgrađenih potcelina – izložbenih prostora, radionica, auditorijuma itd., kao i uređenih slobodnih prostora na kojima je moguće povremeno organizovati kulturno-umetničke i sportsko-rekreativne događaje.
Planom se zadržava kompleks sportskog centra „Petrovaradin“, na prostoru Starog Majura. Ali, predviđa se i rekonstrukcija i uređenje fudbalskog terena FK „Petrovaradin“, kao i rukometnog terena sa pripadajućim tribinama.
Takođe, planira se i nova parkovska površina u blizini ovog kompleksa i pruge.
Botanička bašta
Lokalitet Botaničke bašte planiran je uz severoistočni deo zidina Petrovaradinske tvrđave.
Koncept prostorno- funkcionalnog rešenja podrazumeva više celina među kojima su: panonska flora i druge dendrološke zbirke, stepski vrt, vrt lekovitog bilja i druge tematske kolekcije uz prateći ekonomat i proizvodnju.
Više o ovom projektu pisali smo u našem tekstu o izboru projaktanta za botaničku baštu.
Novo postrojenje za preradu pitke vode
U zaleđu izvorišta „Petrovaradinska ada“ planira se izgradnja postrojenja za preradu pitke vode „Petrovaradinska ada“, kapaciteta 200 l/s u prvoj fazi, sa mogućnošću dalje dogradnje i povećanja kapaciteta ukoliko se ukaže potreba za tim.
Planira se povećanje postojećeg zapreminskog prostora rezervoara „Trandžament“ za 10.000 m³.
Prerada otpadnih voda
Na području u obuhvatu Plana, predviđena je izgradnja kompleksa prečistača otpadnih voda „Rokov potok“.
Za kompleks je rezervisana površina od oko 14,50 ha, a nalazi se istočno od kompleksa radne zone „Istok“, uz odbrambeni nasip severno od Rokovog potoka.
Kapacitet budućeg prečistača je 400.000 ekvivalentnih sganovnika (u daljem tekstu: ES), sa mogućnošću proširenja do 500.000 ES.
Saobraćaj
Izgradnjom nove trase Državnog puta IB-21 i obilaznice oko Petrovaradina, sve navedene ulice koje sada čine deo ove putne mreže postaće glavne gradske saobraćajnice. Ovom intervencijom, izmestiće se teretni i tranzitni saobraćaj iz najnaseljenijih ulica u Petrovaradinu.
Plan afirmiše biciklistički saobraćaj u što širem obimu, kako bi se ovaj vid prevoza više popularizovao.
Na trasi bivšeg mosta Franca Jozefa planira se pešačko-biciklistički most, koji će se tunelom ispod tvrđave povezati sa Preradovićevom ulicom (kod ukrštaja sa Ulicom Dunavske divizije). Biciklistička staza se planira i uz Kamenički put, uz obezbeđenje uslova za nesmetano i bezbedno kretanje, prema utvrđenim parametrima.
Parcela pruge Petrovaradin–Beočin prenamenjena je u zeleni koridor u okviru kojeg će se nalaziti biciklistička staza i pešačke površine.
Kao što ste se mogli uveriti iz ovog delića informacija, koji smo vam predstavili, Plan za Petrovaradin predviđa mnogobrojne novine i unapređenja u uslovima života stanovništva u ovom delu grada, ali određeni segmenti će biti od značaja za Grad u celini.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.