Svakih 13 dana u svetu jedna osoba strada zbog rizičnog fotografisanja, a najčešći uzrok smrti jeste pad sa visine – planina, krovova i vodopada.
Smrt tridesetogodišnjeg Lazara Đ. iz Paraćina, koji je poginuo prilikom pokušaja da na bedemu Petrovaradinske tvrđave napravi selfi – uspomenu sa momačke večeri svog drugara, i tom prilikom sa sobom povukao i Stefana Lj. (30), kome se lekari bore za život, poslednji je u nizu nesrećnih slučajeva koji su nastali zbog želje da se napravi savršena fotografija. Podsećanja radi, dvadesetogodišnji mladić poginuo je 7. maja 2021. godine u pokušaju da se slika na vrhu vagona u železničkoj stanici u Rumi, kada ga je udarila je struja od 25.000 volti. Tri meseca ranije, sedamnaestogodišnja tinejdžerka nastradala je kada je upala u reku Nišavu, nameravajući da se slika za „Instagram” na kosini keja u Pirotu, dok je 13. oktobra 2018. godine dvadesetsedmogodišnji mladić iz Beograda poginuo posle pada u ambis, vođen željom da napravi selfi na litici Drine, u blizini Perućca na Tari.
Hrabri selfiji sa litica planina, visokih mostova i krovova vozova i automobila u pokretu postali su imperativ generacije na raskršću detinjstva i odraslog doba i način da milenijalci i pripadnici zed generacije prikupe što više lajkova na socijalnim mrežama. Studija Fondacije IO, koja se bavi tropskom i putničkom medicinom, pokazala je da svakih 13 dana u svetu jedna osoba strada zbog rizičnog fotografisanja, a najčešći uzrok smrti jeste pad sa visine – planina, krovova i vodopada. Ova studija pokazuje da je januara 2008. do jula 2021. godine zbog selfija najmanje 379 ljudi izgubilo život – 141 su bili turisti, a 238 lokalno stanovništvo. Prosečna starost žrtava bila je 24,4 godine, a 60 odsto njih bili su muškarci. Na listi od više od 50 država, najviše smrti zbog selfija zabeleženo je u Indiji (100), Sjedinjenim Američkim Državama (39) i Rusiji (33), a Španija sa 15 preminulih deli šesto mesto sa Australijom.
Psiholog Ana Mirković, suosnivač Instituta za digitalne komunikacije, objašnjava da je glavni motiv zbog kojih mladi rizikuju život zbog fotografije potreba da istovremeno impresioniraju prijatelje i poznanike, kao i nepoznate osobe koji su njihovi pratioci na društvenim mrežama.
„Mladi ne razmišljaju da pokušaj pravljenja savršenog selfija može tragično da se završi – oni misle da se nesrećni slučajevi uvek dešavaju nekom drugom i nemaju strah od smrti. Pripadnici moje generacije živeli su u ubeđenju da se sida i polne bolesti uvek dešavaju nekom drugom, a neki novi klinci misle da su baš oni imuni na tragične slučajeve. Ideja da će zbog jedne ’strava’ fotografije dobiti milion lajkova zaglušuje svaki glas razuma koji im šapuće da selfi sa vrha litice nije najpametnija ideja. Doze dopamina koje dobijaju sa svakim novim lajkom i te kako osnažuju njihov nezreli ego i oni se osećaju sve moćnije, pa sami sebi podižu ’lestvicu’ izazova – danas će se slikati sa vrha zgrade, sutra sa vrha automobila, a prekosutra sa vrha voza u pokretu”, objašnjava naša sagovornica.
Mirkovićeva više od jedne decenije proučava socijalne mreže i mladima širom Srbije drži predavanja o zamkama koje vrebaju sa interneta i opasnostima koje stižu sa popularnog „Tiktoka”, „Instagrama” i „Fejsbuka”. Kako je naglasila, važno je razumeti da je grupa vršnjaka „vrhunsko božanstvo” u tinejdžerskom i periodu rane adolescencije – mladi će zarad prihvatanja, priznanja i takmičenja sa prijateljima uraditi gotovo sve. Nažalost, to znaju i kreatori video-igrica i „izazova”, koji se poput epidemije šire među mladima, a njihove posledice kreću se od (samo)povređivanja pa do smrti.
„Učešće u ’izazovima’ predstavlja način da se mlada osoba pozicionira unutar svoje vršnjačke grupe i oni su oduvek postojali – u ’analognom’ dobu kome pripada mladost moje generacije, izazovi su bili vožnja biciklom bez ruku, skijanje bez štapova ili hod na rukama unazad. Nažalost, u digitalnom dobu oni postaju sve opasniji, a među najnovijim jeste i izazov ’so i led’ u kome učestvujete tako što nakon soli, na ruku nanesete led, pa čekate da nastane otvorena rana, koju potom fotografišete i postavite na ’Tiktok’. Donedavno je na tronu popularnosti bio ’blekaut’, odnosno izazov onesvešćivanja, čija je žrtva pre dve godine bio i desetogodišnji dečak u Rakovici, koji se obesio dok su roditelji bili u prodavnici. Ova takozvana igra ’gušenja’ izgleda tako što učesnici namerno prekidaju dotok kiseonika, pokušavajući da se uguše, a sve sa ciljem da dožive osećaj koji osoba ima neposredno pred smrt, a to je gubitak svesti”, upozorava naša sagovornica.
Deset najopasnijih mesta za selfije na svetu
Među deset mesta na planeti na kojima je najviše osoba stradalo zbog rizičnog fotografisanja su i Nijagarini vodopadi, Veliki kanjon u Americi, Čarko del Buro u Kolumbiji, plaža Penja u Brazilu, vodopad Mlango u Keniji, Uralske planine u Rusiji, Tadž Mahal i dolina Dudpatri u Indiji, ostrvo Nusa Lembongan u Indoneziji i arhipelag Langkavi u Maleziji. I studija Američke nacionalne medicinske biblioteke, koja je rađena od 2011 do 2017. godine, pokazuje da su najčešći uzroci smrti padovi sa visine, utapanje i saobraćajne nezgode. Zbog toga oni preporučuju da se na mestima koja mogu biti opasna po život označe „zone bez selfija”, a to su najčešće planinski vrhovi, visoke zgrade i jezera.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.