Čak i ako vam se čini da automobil radi normalno, trebalo bi što pre otići kod auto-mehaničar da pregleda vaše vozilo.
Od svih lampica na instrument tabli, EPC je najmanje poznata. Stariji automobili je uglavnom nemaju, a to je žuto svetlo sa oznakom motora. Od novih automobila imaju je, na primer, vozila iz Volkswagen grupacije.
Prvobitno dizajnirana da prijavi probleme sa funkcijama paljenja i „gasa“, uloga EPC-a sada uključuje praćenje brojnih elektronskih aktivnih sigurnosnih sistema, kao što su elektronska kontrola stabilnosti i tempomat, piše Revijahak.
Elektronska kontrolna jedinica (ECU) vašeg vozila je mozak automobila koji omogućava motoru, pogonu i drugim sistemima da pravilno funkcionišu.
EPC nadgleda ECU i nadzire te funkcije, a ako nešto krene po zlu, upali se žuta EPC signalna lampica na instrument tabli.
Može biti pokazatelj ozbiljnih problema
Istovremeno, u zavisnosti od kvara, mogu se upaliti i druge lampice upozorenja, kao što je lampica za proveru motora (check engine).
Ako se EPC lampica upali, tempomat bi se mogao sam isključiti, a elektronska kontrola stabilnosti takođe može prestati da radi.
Kako bi pokušao da zaštiti motor od oštećenja, mogao bi se aktivirati način rada limp-home (smanjenje snage motora).
EPC lampica upozorenja može biti indikacija manjeg ili veoma ozbiljnog problema. Stoga, ako se lampica upali, trebalo bi što pre otići kod auto-mehaničar da pregleda vaše vozilo.
Čak i ako se čini da automobil radi normalno, nemojte nastaviti da vozite duže nego što je potrebno.
Vozilo bi trebalo da pregleda mehaničar što je pre moguće. Takođe, ne bi škodilo da pogledate knjižicu sa uputstvima vašeg vozila i vidite da li ima EPC lampicu i šta ona konkretno označava u vašem automobilu.
Pročitajte još: