Jutarnja rutina je ključ uspešnog života

Oni koji nemaju svoju jutarnju rutinu bacaju kroz prozor mnogo svojih potencijala.

Započinjanje dana u vidu polučasovnog ili nešto dužeg rituala je ulaznica za produktivan život iz dana u dan.

Zvuči isuviše dobro da bi bilo istinito?

Ipak, najuspešniji ljudi na planeti se strogo pridržavaju svoje jutarnje rutine koja im daje vetar u leđa za sve dnevne obaveze. Evo u čemu je tajna najuspješnijih biznismena današnjice.

Ustaju malo ranije

Oni koji nemaju svoju jutarnju rutinu bacaju kroz prozor mnogo svojih potencijala.

Podešavanjem alarma da malo ranije zvoni dobija se dovoljno vremena za izgradnju jasne strukture jutarnjih aktivnosti kojih se, kada se jednom dobro podese, treba pridržavati.

Alarm podešen na poslednji čas čini da se dan počne stresno bez prilike da se uživa u jutru, u pripremama za izlazak iz kuće. Ovakvo buđenje ne ostavlja vremena da se o danu pred sobom natenane razmisli. Početni jutarnji stres pratiće osobu čitavog dana u vidu osećaja da kasni, ništa ne stiže, da joj je dan prekratak.

Prednosti rutine

Za mnoge ljude jutra su uglavnom haotična. Budilnik se odlaže više puta, ustaje se u poslednjem času, a onda nastaje jutarnja gužva.

Naučno je dokazano da je nekoliko odlaganja budilnika svakog jutra pogubno po zdravlje srca. Tuširanje, pranje zuba, priprema dece za školu, obdanište, možda brzinsko pregledanje mejlova. Zatim se upada u jutarnji saobraćajni špic.

Dan još nije ni počeo, a već je pun stresa

Uz dovoljno vremena za pripremu i jasnu jutarnju rutinu preuzima se kontrola nad jutarnjim aktivnostima koje se odvijaju po planu i bez stresa.

Dobra organizacija u koju je uključena cela porodica znači da svako odrađuje svoj deo aktivnosti po ustaljenom redosledu i da su na kraju svi na vreme spremni, da ništa nije zaboravljeno i da se u miru može izaći iz kuće.

Jutarnja nega lica

Čini se da je ženama jutarnja rutina važnija nego muškarcima. U stvari, samo im je potrebno više vremena za sve jutarnje aktivnosti.

Recimo, žene koje imaju bubuljice na licu ili neke druge nepravilnosti, potrošiće više vremena na svoju jutarnju negu.

Njima nije dovoljno samo brzinsko umivanje. Problematična koža se najpre čisti gelom protiv bubuljica, nakon njega dolazi tonik koji dodatno čisti, tonira i priprema lice za sledeću fazu nege. Krema za negu problematične kože. Dok dospe do šminkanja i ulepšavanja, žena je već potrošila više vremena nego muškarac na brijanje.

Realno 15 minuta dodatnog sna ne pravi veliku razliku u periodu odmora. Međutim dodatnih 15 minuta za koje će se žena na tenane pripremiti i krenuti na posao zadovoljna svojim izgledom donosi zadovoljstvo i samopouzdanje koje će je pratiti čitavog dana.

Koliko nam je bitna ustaljena jutarnja rutina?

Po jutru se dan poznaje, po dobroj kafi i kvalitetnom doručku.

Dan treba početi na miru popijenom kafom sa voljenom osobom ili nasamo sa svojim mislima.

Uz šoljicu svoje omiljene kafe i balansiranom doručku, prave se dogovori za popodnevne i večernje aktivnosti kada se porodica opet okupi. Izgrađuju se čvršće porodične veze, pokazuje i prima ljubav od svojih najmilijih.

Ima li boljeg načina da se započne dan?

Onaj ko u  ovakvoj atmosferi, natenane započne dan, već je pobedio one koji još nisu ni ustali.

Dan koji nije počeo sa stresom već je uspešan, jer će osobi sa čvrstom jutarnjom rutinom dati stabilnost neophodnu da se mirno i uspešno izbori sa svim izazovima.

Efekti na kvalitet života

Kvalitetniji san

Osobe koje se pridržavaju rutine odlaska na spavanje i ustajanja uvek u isto vreme imaju kvalitetniji san. Nakon mirnog sna, osoba je koncentrisanija i smirenija. Izvršavanje radnih obaveza i donošenje odluka je lakše i kvalitetnije.

Više samopouzdanja

Zahvaljujući jutarnjoj rutini, dan počinje sa manje ili ni malo stresa. Na raspolaganju je više vremena što dovodi do mentalnog i fizičkog blagostanja. Najzad, produžen stres, a jutro u žurbi je upravo to,  jako utiče na fizičko zdravlje i dovodi do rizika od kardiovaskularnih oboljenja.

Kako uspostaviti jutarnju rutinu?

Smatra se da svaki postupak ponovljen 9 puta postaje navika.

Efikasna jutarnja rutina zavisi naravno od učenja i istrajavanja u navikama koje je sačinjavaju.

Steći navike je lakše nego što se misli. Izuzetno efikasna metoda je opisana u knjizi Charles Duhigg-a “Moć navike”. Sve se svodi na kombinovanje znakova, rutine i nagrade.

Znak može biti određena melodija, zvuk, miris, mesti ili radnja koja evocira potrebu za određenom akcijom.

Rutina je određeno ponašanje, radnja ili ritual koja konstantnim ponavljanjem postaje navika

Nagrada je osećaj zadovoljstva koji se iskusi svaki put kada se ta radnja izvede. Ovo mozgu šalje signal: “Ovo je je dobro. Ovo treba češće raditi.”

Ovo je razlog zašto se svako oseća najsigurnije u svojoj rutini, u svom domu u poznatom okruženju.

Kako naći minut za sebe ?

Svako bi trebalo da počne dan u tišini i miru sa sobom.

Porodice sa malom decom najbolje znaju koliko to često izgleda kao nemoguća misija.

Svako ko se zapita: “Kako da sebi obezbedim minut za mene pre no što se bacim u izazove novog dana?”

Zapisivanje je odlična metoda. Tek kada se pokuša neka ideja staviti na papir, čovek shvati da možda i nije u stanju da definiše šta bi to trebalo promeniti na putu do savršenog jutra.

Valjalo bi ostaviti otvorenu beležnicu u kojoj će unositi ideje i brisati prevaziđene dok se u potpunosti ne definiše željena jutarnja rutina. Nakon toga treba pristupiti stavranju navike koja će obezbediti miran početak dana bez stresa.

Ko ne pobedi dan, dan pobedi njega!

Jutarnja rutina pomaže da se odredi tok dana, bolju kontrolu svog rasporeda.

Dan započet bez stresa, uz jutarnju kafu, uz rutinu koja pruža osećaj sigurnosti donosi manje umora na kraju radnog dana. Život bez reda i jasno uspostavljenog plana krade mnogo energije.

Osobe koje su dobro organizovane ne traće svoje vreme nepotrebno, ali isto tako nemaju potrebe da besomučno jurcaju da kako bi postigle sve obaveze.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.