NOVI SAD – U Galeriji likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića večeras će biti otvoreni 10. Dunavski dijalozi, likovna manifestacija koja predstavlja savremenu umetnost zemalja podunavskog regiona. Tema dijaloga je „Kvo vadis mundi“, (Quo vadis mundi?) – aktuelna ekološki i etički problemi posle velike pandemije i uloga umetnika u tim procesima.
“Festival počinje umetničkim dijalogom sa Temišvarom, još jednim gradom nominovanim za kulturnu prestonicu Evrope. Nastavlja se nizom izložbi u Novom Miloševu, Sremskoj Kamenici, Sremskim Karlovcima, Irigu i Petrovaradinu. U avgustu, gosti su umetnici iz Japana, na izložbi u Muzeju savremene umetnosti u Novom Sadu”, kaže u razgovoru za Radio Novi Sad Vesna Latinović, osnivač “Dunavskih dijaloga.”
“Ovogodišnja tema “Dunavskih dijaloga” koju tradicionalno postavlja Sava Stepanov, umetnički direktor, je Quo Vadis Mundi?, dakle pitamo se kuda ide Svet, šta dalje? Videli smo da se u poslednjim godinama pojavljuju potpuno neočekivane stvari, kao što je bio korona virus, pandemija, kao što je rat u Ukrajini, dakle nešto što nismo mogli ni da zamislimo. Šta će biti dalje, kako umetnici vide budućnost s obzirom da su senzibilni deo populacije, koje oni moguće puteve vide?”, pita se Latinović.
Jubilarni “Dunavski dijalozi” realizovani su uz podršku Evropske prestonice kulture. Od sledećeg izdanja, 2024. godine manifestacija postaje bijenalna.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.