Jovanović: Beograd naredna dva dana epicentar sveta po pitanju trendova u oblasti AI

Srbija Vestacka inteligencija samit beograd izvor AI Vojvodina uživo
BEOGRAD – Više od 130 delegata i 1.000 stručnjaka iz celog sveta okupiće se sutra i u sredu u Beogradu na Samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, a direktor Kancelarije za informacione tehnologije Mihailo Jovanović kaže da je predsedavanje Srbije ovim samitom veliko priznanje za sve što smo do sada uradili na polju digitalizacije, razvoja sektora informaciono-komunikacionih tehnologija, ali i unapređenja oblasti AI.

Jovanović je istakao za Tanjug da će Beograd naredna dva dana biti epicentar sveta kada su u pitanju trendovi u oblasti veštačke inteligencije.

„U naredna dva dana na samitu ćemo imati više od 1.000 učesnika. Tu će biti predstavnici zemalja od Australije do Kanade i to je prilika da se Srbija pokaže kao dobar domaćin. U pitanju je jedan od najvećih međunarodnih diplomatskih i naučnih događaja u Srbiji u poslednjih nekoliko godina“, rekao je Jovanović.

Glavne teme događaja, prema njegovim rečima, biće regulisanje veštačke inteligencije i njena primena u praksi.

„Vlada Srbije je inicijativom Ministarstva nauke krenula u izradu Zakona o veštačkoj inteligenciji i sigurno je interesantno čuti iskustva drugih zemalja koja rade na polju donošenja odgovarajuće regulative. Toliko se priča o veštačkoj inteligenciji, ali hajde da vidimo kako ona može da pomogne čoveku“, kazao je Jovanović.

Srbija će, kako kaže, predstaviti svoje primere preko Saveta za veštačku inteligenciju.

„Objasnićemo koje su to primene u sektoru medicine, odnosno zdravlja, u sektoru poljoprivrede, ali i u sektoru prosvete“, naveo je Jovanović.

Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu naglašava da je akcenat i na donošenju Beogradske deklaracije, koja će promovisati inovativnu primenu veštačke inteligencije.

„Ona treba da promoviše i veštačku inteligenciju koja štiti ljudska prava i privatnost ljudi, ali i onu koja štiti intelektualnu svojinu. Takođe, Beogradska deklaracija zagovara da primena veštačke inteligencije bude takva da obezbedi smanjenje digitalnog jaza između razvijenih i manje razvijenih zemalja“, objasnio je on.

Jovanović je podsetio da je Srbija 2019. godine prva zemlja koja je donela Strategiju razvoja veštačke inteligencije, a da je u međuvremenu formiran i Institut za veštačku inteligenciju u Novom Sadu.

„Uspostavili smo našu nacionalnu platformu, a to je super kompjuter koji se nalazi u Državnom data centru, koji smo besplatno dali našim tehničkim fakultetima, institutima, startapovima i naučno-tehnološkim parkovima“, rekao je Jovanović.

Dodaje da će samit biti prilika da se čuje i vidi šta rade visoko razvijene zemlje.

„Da razmenimo iskustva i učvrstimo položaj Srbije kao lokalnog, regionalnog, tehnološkog, inovativnog i digitalnog lidera“, poručio je Jovanović.

Samit će, u Palati „Srbija“, okupiti više od 40 delegacija iz celog sveta, a očekuje se prisustvo predsednik Vlade Srbije Miloša Vučevića, predsednice Narodne skupštine Srbije Ane Brnabić i generalnog sekretara Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj Matijasa Kormana, najavilo je Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Na centralnom ministarskom panelu od 16 časova obratiće se ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.

Lideri će razgovarati o političkim pristupima za otključavanje transformativnog potencijala veštačke inteligencije, podsticanju međunarodne saradnje i izgradnji ekosistema koji podržavaju etičke, inkluzivne i održive inovacije.

U okviru više od 30 sesija govoriće više od 100 međunarodnih govornika.

Samit je, kako se navodi, najveći međunarodni događaj u našoj zemlji još od obeležavanja 60. godišnjice pokreta nesvrstanih u Beogradu.

Srbija zvanično preuzima predsedavanje ovom organizacijom od Indije, što predstavlja veliki diplomatski uspeh.

Tokom Ministarskog samita, koji se organizuje drugog dana, očekuje se da bude usvojena Beogradska deklaracija.

Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju je vodeća međunarodna organizacija koja se bavi razvojem, primenom i regulacijom u oblasti veštačke inteligencije.

Organizacija je osnovana 2020. godine, a Srbija je postala njen član dve godine kasnije.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: