BEOGRAD – Agresija NATO na SR Jugoslaviju je prvi veliki i otvoreni rat u Evropi posle Drugog svetskog rata, za koji su isključivo odgovorne zapadne sile, na čelu sa SAD, kaže diplomata i nekadašnji ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović na 23.godišnjicu početka NATO bombardovanja.
On, takođe, smatra da godišnjica agresije iz 1999.godine ima posebnu težinu u kontekstu ukrajinsko-ruskog sukoba i ističe da je u rezoluciji Generalne skupštine UN, kojom se osuđuje agresija Rusije na Ukrajinu, pogrešno navedeno da je invazija na Ukrajinu od strane Rusije najteža povreda međunarodnog prava posle Drugog svetskog rata.
“To nije tačno. Moglo je, u najboljem slučaju, da se nazove kao druga otvorena povreda, ali joj je prethodila još veća i značajnija povreda sa većim dugoročnim posledicama, a to je agresija 19 zemalja NATO na zemlju koja je bila prototip nezavisnosti i poštovanja prava drugih država”, kaže Jovanović za Tanjug.
Napominje da je SR Jugoslavija bombardovana bez dozvole UN čime su, kaže, NATO članice izvršile zločin protiv mira, dok je s druge strane, alijansa, koja je pretendovala da bude odbrambena organizacija, to prestala da bude.
“NATO to nije ni dan-danas, iako želi da se zakiti lovorovim lišćem demokratije i ljudskih prava i političkim vrlinama, već je ofanzivna, agresivna vojna organizacija u rukama SAD, od trenutka kada je iskorčila iz zone odgovornosti”, navodi Jovanović i dodaje da je to potvrđeno na Vašingtonskom samitu NATO za vreme agresije na SR Jugoslaviju.
Jovanović kaže da, za razliku od sukoba Ukrajine i Rusije gde jedna članica UN napala drugu članicu UN , u slučaju SR Jugoslavije jednu članicu UN napalo je 19 zemalja sa osvajačkim namerama.
“A to su potvrdili kada su fizički odvojili našu južnu pokrajinu i onda je velikom brzinom proizveli u novu albansku državu i naterali niz država da ih u tome slede, a sada nama zavrću ruku da to prihvatimo. Ne može se preskočiti taj prvi slučaj velikog i otvorenog rata u Evropi posle Drugog svetskog rata za šta su zapadne sile na čelu sa SAD isključivo odgovorne”, ističe Jovanović.
Na pitanje kako vidi to što posle više od 20 godina u javnosti istupaju zvaničnici NATO u vreme bombardovanja 1999.godine, poput nekadašnjeg portparola alijanse Džejmija Šeja, koji kaže da Kosovo može da postane član NATO, ali da je potrebno da prethodno četiri članice saveza, koje nisu priznale kosovsku nezavisnost, to učine, Jovanović kaže da su takve izjave u službi psiholško-političkog pritiska na Srbiju.
“Taj pritisak dolazi od fantoma prošlosti koji nemaju nikakav autoritet, ali mogu da služe za zastrašivanje Srbije s obzirom na lošu reputaciju koju imaju iz vremena agresije. Te ličnosti su bile utvare u vreme agresije na našu zemlje, a utvare su i sada jer predlažu nešto što je nemoguće, ocenjuje Jovanović.
Ukazuje da Kosovo nije priznato od svih država niti je član UN, kao i da, s druge strane ima otvoren teritorijalni problem sa Srbijom koja ne priznaje otcepljenje južne pokrajine.
“Ima i niz drugih otvorenih problema pre svega sa pojedinim stalnim članicama u SB UN. Takav entitet po pravilima međunarodnog prava ne može da postane član severnoatlanstkog pakta jer primaju samo one koji nemaju teritorijalne sporove sa drugima” pojašnjava Jovanović.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.