NOVI SAD – Još jedna svetska titula pripala je Novom Sadu – Unesko kreativni grad u kategoriji novih i digitalnih umetnosti (The Unesco Creative City Network).
Nakon uspešno osvojenih titula Omladinske prestonice Evrope, Evropske prestonice kulture, nagrade ,,Melina Merkuri” i ,,Najbolji evropski trend brend u kulturi”, Novi Sad je poneo još jednu titulu, Unesko kreativni grad i priključio se gradovima kao što su: Linc, Lion, Ostin, Modena, Toronto…
Uneskova nagrada je izuzetno značajna za Novi Sad, jer je naš grad jedan od samo četiri grada na svetu koji su se ove godine našli u kategoriji medijskih umetnosti i prvi u ovom delu Evrope na tom polju.
Postavljanjem skulpture, u ponedeljak 6. novembra u 11 časova, biće zaokružena priča još jednog legata projekta Evropske prestonice kulture, na samom ulasku u Limanski park, gde je prošle godine postavljena i prva galerija na otvorenom u Novom Sadu, čime je započeta nova praksa izlaganja umetničkih zastava.
Mitar Subotić Suba, rođeni Novosađanin, bio je jedan od najvećih i najpriznatijih muzičkih producenata u ovom delu Evrope, kao i u Latinskoj Americi. Komponovao je muziku za filmove, pozorišne predstave, balet, televizijske emisije, reklame, ali i špicu za Radio Novi Sad. Dobitnik je nagrade UNESCO fonda za promociju kulture. Sarađivao je sa mnogim značajnim imenima, kao što su Milan Mladenović, Marina Perazić, Masimo Savić, Žoao Donato, Bebel Žilberto, grupe Haustor i La Strada i mnogi drugi.
„Još jedno svetsko priznanje u oblasti kulture je potvrda kontinuiteta ulaganja u ukupni razvoj našeg Grada. Naročito jer je reč o kategoriji koja povezuje naučne-obrazovne ustanove sa akterima iz oblasti kulture dajući Novom Sadu jednu novu vrednost koji time ravnopravno prati savremene svetske tokove“, izjavio je gradonačelnik Novog Sada, Milan Đurić.
„Novi Sad se sa četiri najprestižnije evropske i svetske titule u oblasti kulture svrstao u mali broj evropskih gradova sa takvim postignućem. Ipak, podizanje savremene skulpture pioniru elektronske muzike ne samo da ga dodatno izdvaja već ukazuje na dve važne stvari. Prva, da kroz sva ova priznanja naš grad je počeo da slavi do sada nedovoljno istaknute velikane u oblasti kulture i nauke, poput Mileve Marić Ajnštajn, Milice Stojadinović Srpkinje, Milutina Milankovića i drugih. I druga, da srpska Atina podržava i ume da vrednuje i savremeno stvaralaštvo. Ispostaviće se da je Mitar Subotić Suba, jedan od veoma retkih naših dobitnika Unesko priznanja, još jednom potvrdio da je bio vizionar i preteča čak i proglašenju Novog Sada za Unesko kreativni grad u oblasti novih i digitalnih medija stvarajući neraskidivu vezu sa njim. Subin plato sa galerijom jarbola i skulpturom posvećenim vrsnom novosadskom umetniku najbolji su način da se tom činjenicom i ponosimo“, izjavio je direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, Nemanja Milenković.
Mreža kreativnih gradova Unesco-a (The Unesco Creative City Network) je formirana 2004. godine kako bi promovisala saradnju sa i među gradovima koji su kreativnost identifikovali kao strateški faktor za održivi urbani razvoj. Gradovi koji trenutno čine ovu mrežu, a njih je sada 350, zajedno rade na zajedničkom cilju: stavljanje kreativnosti i kulturnih industrija u srce svojih razvojnih planova na lokalnom nivou i aktivna saradnja na međunarodnom nivou.
Novi gradovi su dobili priznanje za njihovu snažnu posvećenost iskorištavanju kulture i kreativnosti u okviru svojih razvojnih strategija i prikazivanju inovativnih praksi u urbanističkom planiranju usmerenom na čoveka.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.