BEOGRAD – Srbija je ostvarila značajne rezultate u pristupanju Evropskoj uniji, izjavila je ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović i dodala da je klaster 3 – Konkurentnost i inkluzivni rast u potpunosti spreman i da bi mogao da bude otvoren tokom francuskog predsedavanja EU, koje traje do 30. juna.
Joksimović je navela da je u kontekstu aktuelnih dešavanja u Ukrajini očekivano i zdravorazumski sa stanovišta geopolitičkih, geoekonomskih i geostrateških razloga da se EU pokrene pojačanim delovanjem u pravcu jačanja mira, demokratije i snažnije dinamike procesa evropskih integracija u tzv. regionu Zapadnog Balkana.
Istakla je da je Srbija ostvarila značajne rezultate u pristupanju EU i da je sve što smo postigli u tom procesu rezultat našeg rada.
– Činjenica da mi u takvim okolnostima ostvarujemo napredak i da smo predvodnici procesa, govori da je naša zemlja zaista ozbiljan i kredibilan partner EU i Srbija u tom pogledu pokazuje nesumnjiv kapacitet i političku rešenost, rekla je Joksimović.
Istakla je da se Vlada Srbije nije rukovodila razmišljanjima o “prečicama za članstvo”, već da je isključivo od početka bila usmerena na rezultate koji donose boljitak za sve građane naše zemlje.
Podsetila je da je Evropska komisija u februaru 2020. godine usvojila unapređenu metodologiju proširenja koja predviđa ubrzanje procesa pristupanja po novoj klasterskoj podeli i dodala da je Srbija pravovremeno prepoznala taj element nove metodologije i prilagodila svoju pregovaračku strukturu koja je, ističe, uspešno odgovorila svim postavljenim kriterijuma.
Joksimović je rekla da je Srbija prošle godine jedina u regionu postigla napredak u evropskim integracijama i dodala da je glavni fokus upravo na procesu temeljnih reformi koje će, kaže, dovesti do nesumnjivog napretka celokupnog društva i naših građana kao pojedinaca.
Joksimović je istakla da smo ostvarili značajan napredak u oblasti vladavine prava, ali i da je, kada je reč o ekonomskim kriterijumima, Srbija među liderima u regionu.
Navela je da je uprkos tome što francusko predsedavanje protiče u znaku najveće krize na tlu Evrope poslednjih nekoliko decenija, francuski predsednik Emanuel Makron nedavno kroz nabrajanje francuskih prioriteta, jasno pomenuo i Zapadni Balkan i jačanje saradnje i procesa u svim zajedničkim klasterskim politikama.
– Važna nam je podrška Francuske kao osnivača EU i pozdravljamo stav francuskog predsednika Makrona da su unutrašnje reforme EU i proces proširenja dva dopunjujuca procesa, koji nikako ne isključuju jedan drugi već idu paralelno u cilju funkcionalnije Evrope, rekla je Joksimović.
Istakla je da je Srbija prva država kandidat koja je svojom agilnošću, energičnošću i iskrenom posvećenosću omogućila primenu nove metodologije u praksi.
– Otvaranjem dva klastera u pregovorima sa EU, prošle godine, najpre činjenicom da je konstatovano otvaranje klastera 1 – Osnove, a potom i otvaranjem klastera 4 – Zelena agenda i održiva povezanost, mi smo zajedno sa EU u punom smislu otpočeli primenu nove metodologije. Naš osnovni cilj jeste da proces učinimo što bržim i verodostojnim, rekla je Joksimović.
Dodala je da tokom predsedavanja Francuske želimo da nastavimo u istom smeru i naglasila da smo u potpunosti spremili i klaster 3 – Konkurentnost i inkluzivni rast.
– Imajući u vidu pozitivan odgovor građana na ustavne reforme u pogledu jačanja nezavisnosti pravosuđa, što su mnoge države u decembru prošle godine navele kao jedan od uslova za podršku otvaranju klastera 3, bilo bi kredibilno da se to dogodi tokom francuskog prededavanja, rekla je Joksimović.
Dodala je da se nastavlja sa radom i na drugim klasterima, pre svega na dostizanju merila za otvaranje klastera 5 – Resursi, poljoprivreda i kohezija, ali i onih u klasteru 2 – Unutrašnje tržište.
Joksimović je ukazala da aktuelna situacija u Ukrajini sigurno preti da izazove novu krizu globalnih razmera i da pojedine države očekuju veće pridruživanje Srbije kao pristupajuće zemlje onome što je zajednička spoljna i bezbednosna politika EU.
– Naš stav je utemeljen na najvišim principima evropskog poretka mira o nepromenljivosti granica i pretnje i upotrebe sile ma ko da je u pitanju, a to smo i podvukli jasno glasajući u GS UN za rezoluciju kojom se osuđuje kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine, nama prijateljske zemlje koja takode nije priznala nezavisno Kosovo. Time smo jasno naglasili legitimnost naše pozicije u pogledu KiM, rekla je Joksimović.
Navela je da smo se dodatno pridružili jednom broju rezolucija EU što, poručila je, naši evropski partneri takođe treba da imaju u vidu.
– Restriktivne mere tj. sankcije su instrument koji smo mi, građani Srbije, nažalost itekako osetili na svojoj koži i nije nam lako da takvu odluku donesemo iz više razloga koje očigledno mnoge zemlje ne mogu i ne žele da razumeju, rekla je Joksimović.
Navela je da su očekivanja velika i da će biti sve izoštrenija prema nama, ali i dodala da će Srbija, u odgovornoj politici sinergije Vlade i predsednika Aleksandra Vučića, delovati u najboljem interesu zaštite prioritetnih interesa naših građana, sagledavajući sve aspekte ove kompleksne situacije.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.